Smerť Ilji Iljiča

Titul v originále: Smerť Ilji Iljiča

Autor: Michail Ugarov
Žánr: dramatizace
Jazyk: ruština

Michail Ugarov

SMRT ILJI ILJIČE (na motivy Gončarovova Oblomova)

I. dějství:

Oblomov žije v nepořádku, lenosti a předstírané infantilitě se svým sluhou Zacharem. Mladý sotva dostudovaný lékař Arkadij se ho snaží „vyléčit", chce ho přivést k normálnímu životu. Sluha Zachar, kterému se taky nelíbí v jakém nepořádku jeho pán žije, přinesl dopis, který píší Oblomovovi z jeho statku. Přišli díky suchu o všechnu úrodu a tudíž i o zisk.

K Oblomovovi přichází jeho starý přítel Šolc, který je neustále aktivní, bez ustání obchoduje. Ani jemu se nelíbí jak je Oblomov stále zavřený doma a jen se povaluje. Ale Oblomov má vše filozoficky zdůvodněno. Štolc ho nakonec bere na návštěvu, kde se Oblomov seznamuje s krásnou, mladou Olgou a okamžitě se do ní zamiluje. To Olgu trochu vyleká, Oblomov je zkrátka moc rychlý a neobratný.

Oblomov se po seznámení s Olgou naprosto proměnil. Je aktivní. Mladý doktor Arkadij, který ho přichází opět vyšetřit, nevěří svým očím. Oblomov má frak, všude je pořádek. Odhaluje doktorovi, jak se zamiloval. Chce Olze dokázat, že není nepořádník a povaleč.

II. dějství:

Olga jeho lásku opětovala, píše mu. Ale pak propadne panice a namlouvá si, že Olga si s ním jen pohrává. Proto se rozhodl napsat jí odmítavý dopis. Také zaměstnal novou hospodyni, která má dvě děti a chod domácnosti řídí velmi precizně.

Olga dostala odmítavý dopis a přesto se s ním sešla, naprosto neporozuměla jeho chování, i když by mu chtěla odpustit. On ji o to, ale nedokáže požádat, má příliš velký strach ze zklamání. Oblomov už nechce Olgu vidět. Pohádal se s hospodyní i Zacharem.

Uplynul rok. Oblomov je sám, náklonnost cítí k jedinému člověku, který s ním zůstal - ke své hospodyni. Obímá ji. Na návštěvu přijel opět Štolc, který je překvapen změnou v Oblomovově domě. Ukáže se, že se Štolc s Olgou oženil. To Oblomova ranilo, nepřeje si, aby Štolc o něm Olze cokoli říkal, snad jen to, že je mrtví. Ráno, po Štolcově odjezdu, našel Zachar Oblomova polomrtvého v křesle - zřejmě ho ranila mrtvice.

Opět k němu přijel mladý doktor Arkadij, varuje Oblomova. Tímto způsobem se utrápí a velmi brzy to s ním vezme rychlý konec. Oblomov po pár dnech trápení zemřel. Nad jeho hrobem se sejde Štolc, Zachar a Doktor. Zachar se se svým pánem dlouze a srdceryvně loučí.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz