Smrt a ďábel (kolportáž)

Titul v originále: Tod und Teufel. Eine Kolportage

Žánr: hra
Překladatel: Petr Štědroň
Jazyk: čeština
Postavy: muži 19 ženy 3

Peter Turrini

SMRT A ĎÁBEL (kolportáž)

z němčiny přeložil Petr Štědroň

19 m, 3 ž, kompars

Hra vypráví příběh putování třiačtyřicetiletého venkovského kněze Christiana Bleye, který se rozhodl najít hřích. Žil dosud sám svým počestným životem dobrého kněze, až ztratil vědomí toho, co hřích vlastně je. Na cestě do města, ve kterém očekává setkání se skutečným hříchem, potkává Rudyho, který míří tamtéž a chce zde využít svého vzhledu a stát se hercem, v jeho pojetí „tím největším tvrďákem". Násilnictví má v jeho očích velký respekt, ale zároveň ho bere jako hru (jenom pro zábavu začne škrtit faráře a po chvíli, kdy není jasné, zda je to hra nebo skutečný útok, toho prostě nechá) S sebou si Rudy nese starý revolver.

Ve městě se Bley stane přímým aktérem homosexuálních praktik a vzápětí se ve špinavé hospodě seznámí s jednašedesátiletou alkoholičkou Magdou, která se živí krádežemi v supermarketu, a začne s ní žít. Rudy se mezitím přes známost s herečkou v důchodu jako číšník dostane na večírek majitele reklamní agentury, kde se sešla nejlepší společnost, mimo jiné ministr obrany, který celý večírek prospí opilý na zemi. Aby na sebe upozornil, Rudy svým revolverem ohrožuje anorektickou dceru Leschitzkého, obchodníka se zbraněmi. Rudyho vystoupení je považováno za zábavné a obchodníkova psychicky nevyrovnaná dcera ohrožení střelnou braní považuje za vzrušující. Po odchodu ostatních Rudyho vyzve, aby pokračoval, a ve tmě se mazlí s revolverem. Padne výstřel. Rudy, který si myslí, že dívku zabil, vyhledá Bleye, jenž se mezitím stal závislým na kokainu. Všichni tři spolu tvoří jakousi perverzní rodinu, ve které Rudy hraje roli syna a účastníka homosexuálních her.

Následuje vrcholná, výjimečně působivá scéna velmi připomínající Dürrenmattovy texty. Bley jde k Leschitzkemu vysvětlit nehodu, která se stala jeho dceři, na místě však zjistí, že dcera žije. Leschitzky právě ministru obrany předvádí vynikající novou zbraň, která sama míří a je schopná sama najít orientálce a trefit ho do oka. Ministr podepisuje povolení k vývozu, načež Leschitzky umožní každému přítomnému vystřelit si nazdařbůh z okna. Nabídku přijme i farář. Po chvíli zřízenci do místnosti přinesou mrtvoly Egypťana a dvou Turků - orientálců trefených do oka. Lovečtí pomocníci začnou mrtvoly aranžovat ke slavnostní hostině - s jablky v ústech a chvojím v týle. Přicházejí hosté a zasedají k tabuli, Leschitzky pronáší řeč, která nápadně připomíná řeč Ježíšovu při poslední večeři. Hosté jedí.

Po tom, co farář zhlédne všechny tyto hříchy světa zblízka, dochází k poznání: „Bůh je zavřený. Sedí v jednom velkém domě a je nejpřísněji střežen. Nechává se zastupovat." V návalu šílenství se nahý schovává ve schránce na nádraží, kde měl uloženo svoje kněžské roucho. Při potyčce s policistou, když se snaží chránit Bleye, Rudy těžce postřelí jednoho z policistů. Spolu s Bleyem se pak schovávají v Magdině bytě. Dům je obklíčen policií a Rudy zastřelen, když se nešikovně přiblíží k oknu. Bley přinutí Martu, aby přibila jeho ruce k truhle, čímž vrcholí záměrná katastrofická drastika a odpudivost, často sexuální, kterými autor, věrný svému stylu, nešetří po celou dobu hry. Sama Magda (Máří Magdalena) je pak také policisty zastřelena. Ovšem Bley, jehož putování, autor záměrně připodobňuje k evangelijní cestě Ježíše, nedojde klidu ani na kříži. Domněle mrtvý Rudy se najednou začne hýbat. Hra končí Bleyovým bezmocným zoufalstvím při pohledu na polomrtvého „syna": „Teď mít tak volnou ruku, Tak rád bych teď měl volnou ruku." Do bytu vtrhne novinář, který se už dříve v ději objevoval, a rozhodně prohlašuje, že honba za senzacemi je mu proti mysli.

Českou premiéru hry uvedlo v říjnu 2006 Letí, o.s.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz