Solformørkelse

Titul v originále: Solformørkelse

Autor: Aleksa Okanovic
Žánr: hra, komedie, černá komedie
Jazyk: dánština
Postavy: muži 1 ženy 3

černá komedie

Mia a Henrik touží po dítěti. Biologické hodiny tikají čím dál naléhavěji a jim se už čtyři roky nedaří ani za pomoci asistované reprodukce počít dítě. Dnes je výjimečný den: nastává úplné zatmění slunce a Mia slaví 35. narozeniny. Přicházejí její matka i babička a za bohaté konzumace vína začínají vycházet najevo neutěšené pravdy z rodinné historie. Babička vzpomínající na volnou lásku květinových dětí za svého mládí nechápe, jak může být početí dítěte tak velký problém. Miina úspěšná matka zase odmítá dceřiny výčitky, že si dítě pořídila, aniž by se mu pak pořádně věnovala. A Miin manžel se zdánlivým klidem vědce ve svém monologu přirovnává s černým humorem proces opakovaných pokusů o početí k mýtu o Sisyfovi. „My už nejsme pár, ale účastníci projektu k vytvoření dítěte,” konstatuje.

Drama o věcech, o kterých se bojíme mluvit. Mnoho replik může divákům znít podvědomě - každý máme svou rodinu - a tady se nám nabízí vítaná příležitost podívat se na vše z ironického nadhledu. Hru uvedlo v roce 2019 kodaňské divadlo Grob. Aleksa Okanovic (1973) se narodil v Bělehradě, ale vyrůstal v Dánsku, divadelní vědu a scénáristiku studoval v Dánsku i na pražské FAMU. V roce 2006 obdržel za své hry Restaurant d´Amour a Diamond Dust Shoes cenu Reumert Talent. Spolupracuje s londýnským The Royal Court Theatre a s berlínskou Schaubühne.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz