Some Men Need Help

Titul v originále: Some Men Need Help

Autor: John Ford Noonan
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2

John Ford Noonan (USA)

SOME MEN NEED HELP (MUŽI NA POKRAJI NERVOVÉHO ZHROUCENÍ)

2 m

Hudley se stal alkoholikem z povolání. Talentovaný tanečník a zřejmě i podnikatel se vehementně upíjí k smrti. Svědkem jednoho z jeho veřejných agresivních excesů se v baru (a do jisté míry i jejich terčem) stane Gaetano a jeho rodina. Následujícího dne se Gaetano objeví před Hudleyho prahem. Hudley ho velmi neochotně (Ital mu přece nesmí do kuchyně!) vpustí do domu a přes zpočátku velmi agresivní reakce začne naslouchat Gaetanovým temperamentním snahám vytrhnout ho z jeho sebevražedných sklonů. Gaetano je podnikavostí a pozitivní energií překypující italsko-katolický soused, samozřejmě (vysloužilý) mafián. Co ho vede k přece jen nadstandartním charitativním pokusům, do nichž zapojuje i své oddané zaměstnance? Proč snáší Hudleyho agresivitu, posílenou slušnými boxerskými dovednostmi? Gaetano to zdůvodňuje sázkou: vsadil se se svým obézním synem, že když Hudleyho dostane na léčení a přinutí k abstinenci, jeho syn masivně zhubne. Gaetano se k Hudleymu ovšem téměř nastěhuje, aby ho měl pod dozorem. Jak se jeden druhému otevírají, začíná být zřejmé, že je překvapivě i něco spojuje: Oba mají chladné, až odmítavé manželky. Kate Hudleyho kvůli jeho alkoholismu opustila a žije v Kalifornii, a jediným motivem, který by ho k abstinenci přiměl, je právě naděje, že se k něSmu vrátí. Gaetano má podobný problém, jeho pro změnu Carmella opustí právě v době, kdy pečuje o Hudleyho. Oba muže stále více sbližuje osamělost (Gaetanův hubnoucí syn začíná mít konečně úspěch u děvčat, a tak se i on málo vyskytuje doma), dosud nepoznaný pocit chlapského přátelství až bratrství (a možná i latentně homosexuální sklony?). Hudley nastupuje do léčebny.

Když se vrací (dočasně?) vyléčený, ovládá ho naděje, že Kate se k němu brzy vrátí. Vezme dokonce nedopatřením telefon, kterým Gaetanovi jeho člověk sděluje, kterým letadlem se Kate vrátí. Jenže je to nedorozumění. Z Kalifornie se vrací Katino tělo, Hudleyho manželka se tam už před čtrnácti dny utopila v bazénu.

Po pohřbu Gaetano oceňuje, jak se Hudley s katastrofou vyrovnal. Jenže něco je špatně. Hudley nakonec přizná, že za jeho klidem je to, že už dva dny zase pije. Tentokrát se do léčebny vrací bez reptání. A Gaetano předem říká, že až se Hudley z léčení vrátí, bude se už o sebe muset postarat sám. Oba muži se s dojetím a vděčností loučí.

John Ford Noonan (nar.1943) je americký herec a dramatik. Ve filmu je často využívána jeho mohutná (196 cm vysoká) postava a divoké, k stáru až starozákonní vzezření. Sám napsal asi 35 her.

Some Men Need Help bylo poprvé uvedeno v r.1982 v newyorském 47th Street Theater. Plakát k inscenaci navrhl Andy Warhol. Hráli v ní Philip Bosco a Treat Williams, kteří o tři roky později své role zopakovali v televizní adaptaci, natočené v rámci cyklu American Playhouse a nominované na cenu EMMY za rok 1985.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz