Song From Faraway

Titul v originále: Song From Faraway

Žánr: monodrama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1

Hra, kterou známý britský dramatik napsal pro slavného holandského režiséra Iva van Hove a herce Eelco Smitse, se už zařadila mezi uznávané tituly monodramatického repertoáru. Její hrdina Willem, čtyřiatřicetiletý newyorský bankéř a gay, se musí po letech náhle vrátit do rodného Amsterdamu. Na srdeční příhodu tam nečekaně zemřel jeho mladší bratr Pauli. Ve snaze probudit se z jakési setrvalé citové letargie, v níž si zvykl žít, píše Willem Paulimu pomyslný dopis, ve kterém co nejpoctivěji popisuje, co během celé cesty do Amsterdamu prožívá. Stejně jako hrdina Camusova Cizince při podobné příležitosti nedokáže či nemá sílu navázat kontakt s náhodnými známostmi, ale ani s vlastní hluboce truchlící rodinou. Jeho nejmilejším společníkem je alkohol, letištní bary vymění za amsterdamský gay bar, z rodného domu téměř preventivně prchá do hotelu. Překvapivě – možná i pro samotného Willema – ho nejsilnější cit, lítost, přemůže při toužebném setkání s bývalým přítelem Isaacem, kterého před lety opustil, když odešel za kariérou do New Yorku. Odmítnutý Willem se vrací do New Yorku smířen s tím, že se do Amsterdamu dobrovolně nevrátí. Rozuměl by mu Pauli? Možná ano, na jeho nočním stolku se našla rozečtená Kafkova Amerika.

Píseň, kterou se Willem pokouší během svého „dopisu“ bezchybně vyťukat na klavíru, napsal přímo pro hru americký písničkář Mark Eitzel. Londýnská premiéra hry se konala v září 2015 v divadle Young Vic.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz