Soumrak nad krajinou (Noční krajina)

Titul v originále: Nachtland

Žánr: hra, tragikomedie, černá komedie
Překladatel: Michal Kotrouš
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2 ženy 3

SOUMRAK NAD KRAJINOU (Nachtland)

Hořce zlá komedie o těžkém dědictví německé minulosti - a s ním spojených dědických sporech.

Otec Nicolase a Philippa zemřel po krátké těžké nemoci. Dva týdny po jeho smrti se sourozenci a jejich manželky sejdou, aby si rozdělili otcův majetek a vyklidili prázdnou domácnost - v bytě je jen málo cenných věcí, a dokonce i na půdě je jen prach a harampádí. Při bližším hledání však najdou obrázek, akvarel v sépiové a hnědé barvě v jednoduchém černém dřevěném rámečku. Na obrázku je kostelík, nad nímž z bledé oblohy s mraky svítí slunce, na dlažební kostky dopadá stín kostela, na zdi vedle kostelní brány je tmavá čára, která pravděpodobně představuje postavu. Kdo mohl ten obraz namalovat? Stal se z otce na stará kolena malíř? Philipp si myslí, že obraz je hezký, Nicol se líbí rám, takže Nicolin manžel Fabian obraz z rámu vyndá a vzápětí se při tom zraní o rezavý hřebík. Philippova žena Judith si obraz prohlédne zblízka. Po vyjmutí obrazu z rámu je najednou na spodní straně vidět podpis: A. Hiller. Nebo je tam čárka, která prochází prvním „I"? Není „l" ve skutečnosti "t"? Není tam opravdu napsáno A. Hitler? Není malířem obrazu Adolf Hitler? Jak je to možné? Rodina nemá nacistickou minulost a podle vlastního přiznání byla vždy proti nacistům, údajně „z estetických důvodů", tak proč si otec nechal namalovat obraz od Hitlera? Co si s takovým obrazem počít? Spálit ho? Nebo ho prodat? Tato myšlenka je pro Philippovu ženu, která pochází z židovské rodiny, nesnesitelná. Kdo by takový obraz vůbec chtěl? Může být hodnota obrazu zvýšena vhodným příběhem o jeho původu? Třeba že byl inspirován pohlaváry kolem Adolfa Hitlera? A jak naložit s penězi za prodej – koupit nový dům, nebo výtěžek věnovat na charitu? A zatímco to v rodině vře, odhadci a případní kupci si podávají kliku a Fabian má tetanus kvůli rezavému hřebíku, mezi Philippem a Judith se otevírá zásadní rozkol, který se stále prohlubuje a dojde i na antisemitské výrazy…

Hra měla premiéru v prosinci 2022 v berlínské Schaubühne v autorově režii. Česká premiéra proběhla v Redutě Národního divadla Brno v říjnu 2023.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz