Soused

Titul v originále: Nebenan

Autor: Daniel Kehlmann
Žánr: hra, drama, tragikomedie
Překladatel: Jana Slouková
Jazyk: čeština
Postavy: muži 4 ženy 2

SOUSED (Nebenan)

drama o gentrifikaci, šmírování a odkryté minulosti

Nechci vědět nic o tvé ženě, která tě určitě opustila právem. Nechci vědět, jak se v té vaší díře máte. Nejsem tvůj kamarád - jsme tady, protože mi chceš něco říct."

Daniel, mladá herecká superstar, se před lety proslavil dodnes populárním filmem o bývalé NDR, nyní se ale snaží dobýt Hollywood ve filmech a seriálech o poznání horší kvality a právě dnes ho čeká londýnský casting na malou roli ve velkém filmu. Má vše, co si ve svém hereckém i osobním životě přál. Krásnou ženu, roztomilé malé děti a nádherný mezonetový byt. Když ale otevírá dveře zapadlé hospody na rohu ulice, protože je příjemnější počkat tam než na letišti, netuší, že se během pár hodin jeho život otočí zcela jiným směrem a nezůstane v něm kámen na kameni. Osloví ho totiž nerudný starší muž, sedící na baru. Štamgast Bruno se nejprve jeví jako samozvaný kritik Danielovy herecké tvorby, přes téma ztvárnění tajné policie se však obratem dostane ke vzpomínkám na minulost, dojde i na vyprávění o práci v bankovním sektoru. Ukáže se, že Bruno bydlí ve stejném domě jako Daniel, ví o životě svého slavného souseda mnohem víc, než by se dalo tušit a neváhá své znalosti použít a zneužít.

V brilantně napsané konverzačce s mnoha nečekanými dějovými zvraty sledujeme téměř thrillerovou voyerskou zápletku, odlehčenou ironickým humorem na témata filmového průmyslu, světa moderního velkoměsta či střetu se starými dobrými principy. Zároveň text popisuje rozevírající se sociální nůžky, ať již jde o téma gentrifikace, bohatých či chudých majitelů bytů či nájemníků, generačních sporů nebo dědictví komunismu. Najdeme zde mimořádné příležitosti pro představitele obou hlavních hrdinů, nabručeného Bruna a ambiciozního Daniela a kromě nich vděčné charaktery z hospodského prostředí, roli svérázné hostinské, věčně vykřikujícího opilce či několik epizodního ostře vykreslených figur, napsaných pro ztvárnění dvěma herci.  

Hra byla uvedena ve vídeňském Burgtheateru v říjnu 2022 a vychází z dříve uvedeného stejnojmenného filmu téhož autora, kde roli herce ztvárnil Daniel Brühl, známý z komedie Good Bye, Lenin (jeho kariéra v ironizované rovině celou hru inspiruje). Česká premiéra proběhla v Městských divadlech pražských na scéně Rokoko v březnu 2024. 

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz