Sousedství vzhůru nohama

Titul v originále: Komšiluk naglavačke

Autor: Nina Mitrović
Žánr: černá komedie
Překladatel: Ivan Dorovský
Jazyk: čeština
Postavy: muži 12 ženy 5

Nina Nuićová - Mitrovičová (Chorvatsko)
SOUSEDSTVÍ VZHŮRU NOHAMA (KOMŠILUK NAGLAVAČKE)
překlad Ivan Dorovský
12 m, 5 ž
černá komedie

Mrakodrap o dvaceti poschodích. V každém v nich žije rodina nebo malé lidské společenství, v každém bytě se odehrává malé soukromé drama. Někdy může překročit hranice bytu a osudy sousedů se propojí. Všechny spojuje prázdnota, malost a beznaděj. Pocit, že Bůh je soused, který vám zabouchne dveře před nosem...
Pád ze střechy nebo z okna může snad problémy ukončit.
Jako první padá ze střechy Huklija - mrzák bez práce. Hned ve dvacátém patře se k němu přidá Starý, policista, který vyskočil z okna, protože ho vlastní syn vykopl z práce.Tak letí spolu. V šestnáctém patře vyskočí dělník Djuka, který po návratu domů zjistí, že žena s dcerkou už v bytě nebydlí. Ve třináctém se přidává Miljac, kterého po hádce vyhodil otec jeho přítele. V desátém se mstí zmrzačený Rado svému domnělému operatérovi za nevydařený zákrok. Také doktor Goran je vyhozen z okna. V pátém přibude Miro, který při jízdě bez řidičáku porazil a upoutal na vozíček Jelenu. Jelenin otec Mira vyhodí oknem, ale Jelena skáče vzápětí za ním. V prvním patře žije mladá chorvatská dvojice. Doktor Goran je však udal, musí se vystěhovat a uvolnit byt Srbovi. Mladík Mičo chce všechno ukončit použitím bomby, ale zjistí, že je nefunkční.
Náhle přichází nečekané zemětřesení, při kterém se mrakodrap zřítí. Zůstává jen Huklija, který, dříve než se propadá do země, uzavírá drama úvahou o vzájemném míjení, pomíjivosti bytí a o víře.
Ve hře se střídají monology či dialogy probíhající během pádu se situacemi v jednotlivých bytech, které pádům předcházejí. Paralelně k hlavní ose příběhu uvádí autorka ještě monolog ženy Julišky v okně jiného domu, která v opilosti rozmlouvá s urnami svého muže a syna. Sama nakonec nešťastnou náhodou také vypadává z okna. Tento monolog lze dle propozic autorky umístit kamkoli mezi první a poslední scénu dramatu.
Nina Nuićová - Mitrovićová (1978) patří k nevýraznějším současným chorvatským autorům nejmladší generace. Vystudovala divadelní akademii v Záhřebu, jako dramatička debutovala v roce 2003 právě hrou Komšiluk naglavačke, která se hrála v mnoha chorvatských divadlech (Rijeka, Split, Zenica, Skoplje) a byla jako scénické čtení uvedena i v Německu (Theatertreffen), Anglii (Soho Theatre) a New Yorku (Playwright's Week festival).


Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz