Souvenirs

Titul v originále:

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 1

Michele Riml(ová) (Kanada)

SOUVENIRS (SUVENÝRY)

1 m, 1 ž

Autorka i u nás populární komedie Sex pro pokročilé je v Kanadě známa také svými hrami s problematikou –náctiletých hrdinů. Suvenýry jsou pro českého diváka zajímavé i tím, že jednou ze dvou postav hry je český emigrant. Padesátník Gustav Vesely žije osaměle ve své chatě na pozemku u jezera v lůně kanadské přírody. Už léta zde buduje penzion, který má být zřejmě ztělesněním jeho amerického (zde tedy spíše kanadského) snu. Nečekaně ho zde překvapí návštěva jeho sedmnáctileté dcery Magdy, která vyrůstá v péči matky. Gustav se zatím živí výrobou malých suvenýrových figurek zálesáků.

Když ráno odjede do města, aby se pokusil o prodloužení splatnosti úvěru na zbudování penzionu, pochopíme, že pravým důvodem Magdiny návštěvy je hotovost, kterou otec doma má. Kromě toho, že si z ní část přivlastní, dívka se lehce přiopije otcovým alkoholem a „znárodní“ i zásobičku marihuany, kterou objeví v lednici. Než stačí odjet s půjčeným autem, vrátí se Gustav, který v bance nepochodil a o to větší ranou je pro něho objev dívčiny krádeže. Zabaví jí klíčky od auta (Magda navíc stejně nemá ještě řidičák) a začne postupně pronikat do jejího pubertálního světa. Bolesti, které ho přitom přepadnou, postaví také Magdu před krutou skutečnost: její otec umírá na rakovinu. V jejich „hodinách pravdy“ hrají značnou roli i vzpomínky na Gustavovu starou vlast, vyrůstání v totalitním režimu, rodinná traumata a další důvody jeho emigrace. Rozpory mezi první a druhou přistěhovaleckou generací líčí Rimlová (sama je dcerou rakouského otce) s pochopením i citovou naléhavostí.

Premiéru měla hra v divadle Prairie Theatre Exchange ve Winnipegu 15. října 2009.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz