Špína

Titul v originále: Szutyok

Autor: Béla Pintér
Žánr: hra
Překladatel: Jiří Zeman
Jazyk: čeština
Postavy: muži 10 ženy 5

Brilantní hra o nebezpečích pramenících z citové deprivace, ale i společenských předsudků a hluboce zakořeněných stereotypů. Příběh dívky přezdívané Szutyok (Špína), která vyrostla v dětském domově a v pokročilejším věku byla adoptována. Nedostatek lásky v raném dětství ústí v duchu emblematické věty "být nemilován jsou pekelná muka" až k tragédii všech postav promyšleně vystavěného, napínavého dramatu, které se dotýká celé řady aktuálních společenských problémů, včetně inklinace k extremistickému, nacionálnímu smýšlení a nebezpečí intolerance. Právě díky tomu může tato hra oslovit velmi širokou skupinu diváků nejen v zemi svého původu.

Děj je zasazen do prostředí současné maďarské vesnice a odehrává se v průběhu čtyř ročních období. Příběh začíná v zimě, v okamžiku, kdy se hlavní hrdinka Irena, dvaačtyřicetiletá, bezdětná sociální pracovnice, která se spolu se svým partnerem Attilou již dlouho neúspěšně pokouší založit rodinu, dozvídá, že v důsledku nenadálých komplikací při rutinní operaci ztrácí možnost mít vlastní děti. I přes Attilův počáteční odpor je Irena skálopevně přesvědčena, že chce adoptovat dítě. Při návštěvě ústavu, kde se Irena nechává registrovat k adopci novorozence s dvouletou čekací lhůtou, se pod vlivem náhlého hnutí mysli a navzdory důrazným varováním vychovatelky rozhodnou osvojit si dvě bezprizorní dospívající dívky, které spolu podle svých slov uzavřely pokrevní svazek: nevzhlednou, drsnou a neoblíbenou Rózsi, posměšně přezdívanou Špína, a její romskou kamarádku, notorickou lhářku Anitu...

Hra měla premiéru v rámci mezinárodního divadelního festivalu Theater der Welt v roce 2010.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz