Správkař

Titul v originále: Správkař

Autor: Bernard Malamud, Arnošt Goldflam
Žánr: dramatizace
Jazyk: čeština
Postavy: muži 11 ženy 3

Bernard Malamud, Arnošt Goldflam

SPRÁVKAŘ

11 m, 3 ž

dramatizace

Příběh o krutosti lidstva a síle člověka - křivé obvinění, muka a utrpení, židův osud zpečetěn - žít a nechat žít? Inspirováno skutečnou událostí.

19. března 1911 byla na předměstí Kyjeva nalezena mrtvola třináctiletého Andreje Juščinského. Chlapec měl k nepoznání rozbitý obličej a byl zavražděn sedmačtyřiceti bodnými ranami. Třináct ran bylo úmyslně zasazeno tak, aby umožnily odčerpání krve. Při pohřbu Andreje Juščinského rozdávali příslušníci antisemitského Svazu ruského lidu letáky s obviněním z rituální vraždy a s výzvou: „Je čas pomstít ubohého mučedníka!“ Ačkoliv policie šla po stopě zločinecké tlupy zodpovědné za vraždu, byl v červenci 1911 zatčen a později obžalován sedmatřicetiletý žid Mendel Bejlis, správce cihelny, v jejíž blízkosti byla vražda spáchána. Našli se svědkové, jejichž výpovědi naznačovaly, že Bejlis chlapce zavraždil, aby získal jeho krev pro rituální účely. Proces s Mendelem Bejlisem se připravoval dva roky.

Bernard Malamud (1914–1986) je spolu se Saulem Bellow a Philipem Rothem považovaný za jednoho z nejvýznamnějších židovských amerických spisovatelů 20. století. Inspiraci pro literární tvorbu čerpal z osobních zkušeností nabytých v různých pomocných a učitelských zaměstnáních a všedního života drobných lidí v židovské čtvrti New Yorku. Je autorem celkem osmi románů. Správkař (The Fixer), Malamudův čtvrtý román vydaný v roce 1966, aktualizuje skutečný soudní proces jako obecnou studii konfliktu přirozených a politických práv jedince. Správkař byl vyznamenaný Pulitzerovou cenou.

Česká premiéra dramatizace A. Goldflama proběhla v září 2012 v ostravském Divadle Petra Bezruče v režii M. Františáka.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz