Spur of the Moment

Titul v originále: Spur of the Moment

Autor: Anya Reiss
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 6

Anya Reiss(ová) (Velká Británie)

SPUR OF THE MOMENT (MOMENTÁLNÍ NÁVAL)

2 m, 6 ž

Komické rodinné drama, oslnivý dramatický debut mladičké autorky - hru napsala ve svých 17 letech poté, co byla ve svých pouhých 14 letech přijata na kurs tvůrčího psaní v londýnském Royal Court Theatre, aby se rychle vyšvihla mezi talentované mladé dramatiky (podobně jako M. Bartlett, P. Stenhamová či L. Prebbleová).

Jde o jízlivě vtipné, černohumorné, ale i zneklidňující a tvrdé rodinné drama, jež se točí kolem dvanáctileté Delilah, jejích rodičů a podnájemníka Daniela, jenž je do Delilah tajně zamilovaný a ke kterému se Delilah utíká před stále sílícími konflikty mezi otcem a matkou. Rodiče jsou tak zaměstnáni svými neustálými hádkami a slovními útoky, že si ani nevšimnou, že jednadvacetiletý Daniel přestává Delilah vnímat jako dítě... Londýnská inscenace se odehrává v jednom pokoji – rodiče, Delilah i Daniel sedí na jednom gauči v temné místnosti, v televizi běží jakési DVD a zatímco se rodiče hádají, ani si nevšimnou, že Delilah dává Danielovi polibek...

Mladá autorka nám nejen geniálně poodhaluje přesně odpozorovanými replikami kosmos dívky na pomezí dětství a dospělosti, ale i výborně a bez slitování vystihuje egoismus, neschopnost komunikace a rozpadající se vztahy dospělých – to vše na pomezí drsné komedie a téměř psychohororu.

Hra byla s úspěchem uvedena v červenci 2010 v Royal Court Theatre a téměř ihned byla zvolena v rámci renomovaných cen TMA Theatre-Awards jako „best new play“ roku 2010.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz