Steady Rain

Titul v originále: Steady Rain

Autor: Keith Huff
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2

Keith Huff (USA)

DEŠTIVÉ DNY (STEADY RAIN)

z angličtiny přeložil Pavel Dominik

2 m

Broadwayské duodrama je hrou o přátelství a zároveň kriminálním příběhem. Formálně jde o dva souběžné monology, z nichž se ve vypjatých momentech dramatu stává dialog.

Denny a Joey jsou přáteli od dětství, které oba strávili na chicagském předměstí. Dnes jsou parťáky u chicagské policie, kteří zatím marně čekají na povýšení na detektivy – příčinou je podle obou pozitivní diskriminace „etnických“ kolegů. Podobnost přátel končí u jejich soukromého života: Denny je ženatý s Connie, má děti, zatímco Joey je svobodný alkoholický „desperát“, jehož před rozkladem zachránila patrně jen péče Dennyho a Connie. Denny také nepřestává před Joeym propagovat význam klidného rodinného zázemí, hned v první scéně, kterou ve svém vyprávění oba líčí, však dojde v Dennyho domácnosti k násilné události. Někdo Dennymu střílí do oken, střela roztříští jeho plazmovou televizi a střepy vážně zraní jeho syna.

Oba hrdinové se vracejí k tomu, co tomuto incidentu předcházelo. Denny již nějaký čas hledá Joeymu partnerku, činí tak ovšem poněkud svérázně mezi šlapkami, které mu platí za ochranu (a které jsou popravdě řečeno spíše podle jeho vkusu). Joeymu, který nabízené dívky odmítá, dělá přednášky o těžkém život v Chicagu a tamějších prostitutek zvlášť. Denny mívá se svým původem sám problémy, když bez rozpaků zasypává rasistickými nadávkami barevné delikventy a mlátí je. Joey pije, Dennymu ujíždějí nervy – oba by se měli navzájem hlídat. Joey tedy souhlasí s další večeří u Dennyho a Connie. Denny ovšem opět pozve i další potenciální partnerku pro Joeyho – když Joey Rhondu odmítne, Denny plačící dívku odváží domů, kde s touto kojící matkou skončí v posteli sám. Na zpáteční cestě je přepaden Rhondiným pasákem Walterem. Bolestné zranění, které si domů přiveze, chápe trochu jako trest za zradu na Connie.

Výbuch televize je jen dalším aktem Walterovy pomsty. Denny zpanikaří a zraněného synka Stewyho veze šílenou jízdou sám do nemocnice, aniž by počkal na vybavenou záchranku, což Stewyho stav učiní kritickým. Connie hledá spíše než u svědomím traumatizovaného manžela posilu u klidnějšího Joeyho. Denny navíc přebírá vyšetřování incidentu do vlastních rukou a pouští se dál na šikmou plochu své osobní vendety. Connie, otřesená Dennyho iracionálním chováním, se svěří Joeymu i se svými výhradami k jeho individualismu a Joey pochopí, že Connie nemá zdaleka představu o Dennyho způsobu obživy. Když Connie utěšuje, uvědomí si Joey navíc, že ji miluje. Denny začne být vůči nim podezíravý.

Napětí mezi oběma muži akceleruje nešťastný incident, který se jim stane ve službě: Nepochopí správně situaci a utíkajícího zoufalého malého Vietnamce vydají zpět do rukou jeho údajného strýce, který jim namluví, že chlapec, mluvící nesrozumitelnou řečí, trpí nočními můrami, způsobenými hrůznými zážitky z raného dětství. Jejich akce má řadu svědků. Hned poté se Denny vrhne do pronásledování Portorikánce, kterého podezírá, že se zúčastnil Walterovy akce. Honička skončí mužovou smrtí při autonehodě. Denny pokračuje v poměru s Rhondou a začíná silně pít. K dovršení všeho se ukáže, že starostlivý vietnamský strýček byl kanibal a malý chlapec jeho poslední obětí. Oba hrdinové jsou suspendováni a postaveni před soud, který jednoho z nich hodlá exemplárně odsoudit jako toho, kdo rozhodl o předání dítěte vrahovi. Proto je oběma přátelům doporučeno, aby si vzali každý vlastního advokáta.

Joey se nabídne, že obětí tohoto soudního „rituálu“ bude on jako ten, kdo nemá tolik co ztratit. Denny jeho nabídku nepřijme a oba se seperou jako tak často předtím. Ukáže se přitom, že Dennyho rána z prvního střetu s pasákem je nebezpečně zanícená. Místo, aby šel k doktoru, Denny zmizí a nechá Joeyho, aby se staral o Connie a děti. Joey se ho nakonec vydá hledat. Najde ho na jejich tajném místě z dětství, a tam mu Denny předá peníze, které zřejmě zabavoval zadrženým drogovým dealerům a nechával si je, aby jimi vylepšoval materiální standard své rodiny. Pak náhodou narazí na pasákova bratra, pronásledují ho a Denny ho v domnělé sebeobraně neozbrojeného zastřelí. Naaranžuje do jeho ruky zbraň z jeho auta (později se ukáže, že se z ní opravdu střílelo na jeho televizi). Joey řekne Connie, co se stalo, a ta v obavách, kam až Dennyho řádění může vést, svého manžela udá.

Denny najde Rhondu zavražděnou – evidentně pokračování jeho soukromé války s Walterem. Krátce nato je Walter dopaden – a Denny ho při zatýkání chladnokrevně zastřelí. Není svými kolegy zatčen na místě, vrací se domů k poslední konfrontaci s Joeym. Poté, co si vše vyjasní a po obligátní krátké potyčce se oba domluví na tom, že Dennyho zatkne právě Joey. Než k tomu může dojít, se však Denny zastřelí. Oba přátelé si vyměnili místa – z desperáta se stal otec rodiny, z otce rodiny desperát – navíc mrtvý. Joey se konečně stane detektivem, jak Denny předpověděl. A Joey před diváky prohlašuje, že pro svou rodinu udělá všechno, opravdu všechno!

Text originálu je silně poznamenán chicagským dialektem.

Česká premiéra proběhla v divadle Ungelt v roce 2012.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz