Štěkání

Titul v originále:

Autor: Pavel Kryl
Žánr: tragikomedie
Jazyk: čeština
Postavy: muži 1 ženy 1

Pavel Kryl

ŠTĚKÁNÍ

1 m, 1 ž

komorní tragikomedie

Žena, muž a pes. Hra, jejíž pravidla určuje ten, kdo má navrch. Kola hry se roztáčí. Začíná nelítostný soudní proces. Jak daleko jsou oba schopni zajít? Měl to být pěkný večer, ale nějak se to zvrtlo. Nejspíš kvůli nějaké pitomosti. On občas bodá jako vosa, to je to jeho nízké sebevědomí, ale kdyby mu ona pořád neříkala chlapečku, tak by k tomu třeba nedošlo. Jenže ona ráda manipuluje. A hlavně - takhle je alespoň zábava. Tihle dva spolu roztáčí kola podivné hry. Je to hra nebo válka? Něco mezi. Pravidla určuje ten, kdo má zrovna navrch…

Tragikomický vztah manipulátorky a podpantofláka, jehož následky se dokonce řeší před soudním tribunálem. Příběh manželství, ve kterém toho ti dva o sobě vědí až příliš a není divu, že si nejdou daleko pro ránu. Dají divákovi proniknout do složité sítě vzájemných vydíracích technik, toužení po spravedlnosti za každou cenu, ale i náznaků něžnosti, které se jim v zajetém stereotypu příliš nedostává.

On jí dá jako dárek na usmířenou psa, kterého pojmenuje jako „Dag“. Ona nechce, aby cokoli rozhodoval a pojmenuje ho „Chundelka“. Spor o jméno (a pohlaví) se vyhrotí tak, že unese psa a odejde z domova na ulici, kde je zatčen a poslán do vazby. V rámci soudního řízení je nakonec odsouzen za pojmenování psa „proti vůli majitelky a proti srsti samotného psa“, dále za únos psa a vymyšlenou vraždu své partnerky. V celém procesu jej vyšetřuje, soudí i zastupuje – kdo jiný než ona.

Komorní napínavá hra o vyhraněném vztahu dvou mladých lidí měla premiéru v divadle Kampa v lednu 2016.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz