Step 9 (of 12)

Titul v originále: Step 9 (of 12)

Autor: Rob Hayes
Žánr: černá komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 1

Rob Hayes (Velká Británie)

STEP 9 / OF 12) (DEVÁTÝ KROK / Z DVANÁCTI)

3 m, 1 ž

černá komedie

Keith se rozhodl, že se omluví všem, kterým během svého krátkého života plného alkoholu, drog a násilí, ublížil. A jako první si pozve své adoptivní rodiče…

Hayes se na možnost odpuštění dívá se – sobě vlastním – černým až cynickým humorem: zprvu nesrozumitelné postavy čím dál tím více odhalují svoji minulost, v níž už se nikdo nechce nijak zvlášť rýpat, dokud se nezjeví právě Keith. Kdysi adoptované dítě se chce omluvit za někdejší pokus o znásilnění adoptivní matky, i za násilný čin na jejich někdejším krutém zaměstnavateli, řediteli školy, kde oba učili. Ostrá hranice mezi vinou a odpuštěním ukazuje, že odpustit je třeba možné, ale zapomenout nikoliv. Na závěr totálně destruktivní návštěvy plné obvinění ze všech stran se ovšem objevuje syn kdysi napadeného (a nyní invalidního) ředitele, aby svého otce pomstil – a pomstil se i jeho rodičům. Oba kultivovaní angličtináři vlastně nejsou schopni obrany, a tak jim život paradoxně zachraňuje jejich přijatý (a zároveň odvržený) syn: Marka, který přišel všechny povraždit, zabije sám. Rodina končí nevinnou debatou o fotbale…

Hra měla premiéru v londýnském divadle New Britannia v červenci 2011, režie Gabriel Vick. Autor ji přepracoval i pro film.

Rob Hayes (1986) pochází z Manchesteru, kde vystudoval divadelní a filmovou školu, žije a pracuje v Londýně. Jeho hra Selling Clive (uvedena v Lost Theatre) dostala cenu za nejlepší inscenaci na festivalu jednoaktovek (26th Lost One Act Festival), dále napsal hry Council (Royal Exchange Showcase), Sandy 123 (Camden Roundhouse Studio), Terminal Ward, A Wake (Canal Cafe Theatre), The Diabolic Banquet (Contact Theatre) a Cracked (Found Space, Edinburgh Fringe Festival). Step 9 (of 12) byl uveden spolu s další jeho hrou, Butcher of Distinction, na scéně prestižního „alternativního“ divadla Trafalgar Studios v Londýně. Mladý autor je držitelem řady národních ocenění.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz