Stíny (Eurydike říká)

Titul v originále: Schatten (Eurydike sagt)

Žánr: hra
Překladatel: Viktorie Knotková
Jazyk: čeština
Postavy: ženy 1

Elfriede Jelinek(ová) (Rakousko)

STÍNY – EURYDIKA ŘÍKÁ (SCHATTEN – EURYDIKE SAGT)

z němčiny přeložila Viktorie Knotková

variabilní obsazení, min 1 ž

Eurydika vypráví: jak se umírající dostala po kousnutí hadem do říše mrtvých a stínů. A také si vzpomíná, jak ještě za svého života stála jakožto autorka zcela ve stínu idolu, zpěváka Orfea. A začíná poznávat, jak se znenadání začíná cítit jako stín bez ženy, proměněna z objektu touhy na subjekt, který neexistuje, nachází se v nevědomí a je osvobozena od požadavků všech ostatních. Netruchlí za své tělo, nýbrž za prázdný obal, jenž na sobě nosí jakési oblečení. Ale bytí stejně probublává ven do světa, nově nabytý, nezvyklý klid něco ruší: za velkého veřejného zájmu k Eurydice přistupuje Orfeus, aby ji vrátil do života – do jeho života – a Eurydika je šokovaná...

Jestliže byl mýtus o Orfeovi a Eurydice po staletí zpracováván z pohledu Orfea, autorka nechala mluvit Eurydiku, ne náhodou ve chvíli jejího útlumu.

Hra byla uvedena v režii Matthiase Hartmanna v lednu 2013 ve vídeňském Burgtheateru. Česká premiéra proběhla v Eliadově knihovně Divadla Na zábradlí v prosinci 2013.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz