Stranden

Titul v originále: Stranden

Autor: Peter Asmussen
Žánr: hra
Jazyk: dánština
Postavy: muži 2 ženy 2

Peter Asmussen (Dánsko)

STRANDEN (PLÁŽ)

2 m, 2 ž

Komorní hra Pláž se odehrává ve stísněné atmosféře levného přímořského hotelu se špatným servisem, který ovládá nekonečná nuda. Manželský pár Sanne a Jan sem k moři jezdí na dovolenou každý rok. Nově se zde potkávají s druhým párem Benediktou a Vernerem. Přes počáteční nesympatie k místu i druhému páru se mezi nimi nakonec, z nouze, vytvoří jakýsi samozřejmý vztah, který přetrvává i po další léta.

I Benedikta s Vernerem se stanou pravidelnými návštěvníky hotelu - podruhé přijedou, protože jinde neměli volno a později ze zvyku. Kromě vytvoření dvou nových mileneckých párů, se vlastně nikdy nic zajímavého nestane. Jan hledá jantar, Verner se potápí, Benedikte se bojí brouků, Sanne se sluní a manažer hotelu čím dál tím víc pije, protože ví, že v roce 2011 se jeho hotel zbortí do moře.

Každý rok přináší novou ztrátu a oddálení skutečné výměny partnerů. Nejdřív je to Benediktin potrat, který znamená konec nadějí na vlastní děti, další rok Jan přijíždí jako mrzák (pokusil se o sebevraždu, když mu Janne oznámila, že ho chce opustit). Následující léto přijíždí Verner sám, Benedikta zemřela. Zkáza hotelu se blíží a žádná naděje na konci tunelu nesvítá. Bezvýchodný obraz společného manželského chátrání pracuje s motivy, které hru velmi přibližují Albeeho Pobřeží.

Pilný dánský autor má za sebou dlouhou řadu prozaických textů i scénářů pro divadlo, rozhlas i televizi. Jeho nejznámějším dílem je bezpochyby scénář k vynikajícímu filmu Larse von Triera Prolomit vlny.

V agentuře je k dispozici dánský originál a anglický překlad hry.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz