Strasse zum Strand

Titul v originále: Strasse zum Strand

Žánr: tragikomedie
Jazyk: němčina
Postavy: muži 2 ženy 3

Ulrike Freising (Německo)

CESTA K MOŘI (STRASSE ZUM STRAND)

přeložil Michal Kotrouš

2 m, 3 ž

Retrospektivní rozplétání osudů postav a překvapivých souvislostí je základem této tragikomedie o dvou párech, jejichž životy se řízením osudu tragicky setkají. Postavami hry jsou starší pár (a jejich dcera) a mladší pár. Na pláži se setkávají oba muži – pláž je tu jakousi metaforou nebe, protože oba muži jsou již po smrti. Naopak ženy se setkávají v nemocnici ve chvíli, kdy ještě jejich mužové leží sice v kómatu, ale živí. V obou případech se muži i ženy dávají sarkasticky, ale i s odlehčujícím nadhledem do řeči o své minulosti, o strázních i radostech jejich společného soužití.

Postupně tak vyjde najevo, že mladší muž, Patrik, srazil staršího Alfréda kousek od pláže autem a i on se stal obětí nehody. Navíc měl Patrik shodou náhod v krvi něco přes promile alkoholu, nicméně vina je relativní, protože Alfréd se nerozumně pohyboval po silnici hledaje vnukův ztraceným nožík. Dalším překvapivým zjištěním je i to, že dcera Alfréda a Heleny odjela po hádce s manželem stopem z bytu, ač měla sedět v letadle do Chile, a osud ji zavál právě do Patrikova auta, kde seděla i ve chvíli tragické nehody...

Autorka se noří do minulosti i nitra postav a retrospektivně rozkrývá další a další dějové zápletky. Jsme svědky večera před nehodou, nehody samotné i setkání žen po nehodě, v téměř metafyzické atmosféře se oběť i viník nehody mají možnost setkat na „pláži“ a řešit otázku viny. Díky nehodě se setkávají také různé generace a my máme možnost nahlédnout do jejich charakterů.

Přes tragičnost zápletky je osudové setkání postav zobrazeno s humorem a v komediálním tempu, hra se lehce pohybuje mezi drsným a vtipným, mezi smutným a veselým.

Hra byla v roce 2009 oceněna prestižní cenou pro mladé dramatiky Kleist-Förderpreis für Junge Dramatiker (porota vybírala ze 151 přihlášených her) - člen poroty, dramatik Lutz Hübner, napsal, že jde o "melancholický i humorný příběh, u kterého si na první pohled nevšimneme složité struktury, protože jsou dialogy napsány lehkou rukou a s dramaturgickým citem". Premiéra - 25.2.2010 v divadle Kleist-Forum ve Frankfurtu nad Odrou. U nás poprvé uvedeno jako inscenované čtení v Městském divadle Zlín v listopadu 2011.

Autorka (* 1979) studovala mj. psychologii a scénické psaní v Berlíně, kde pracuje jako psycholožka a autorka na volné noze. Také její další hra, Feuerlaufen, byla oceněna (2008: Kulturförderpreis Friedrichshafen, prem. květen 2008, Badisches Staatstheater Karlsruhe)

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz