Studna světců

Titul v originále: Well of the Saits

Autor: John Millington Synge
Žánr: tragikomedie
Překladatel: Ondřej Pilný
Jazyk: čeština
Postavy: muži 4 ženy 3

John Millington Synge (Irsko)

STUDNA SVĚTCŮ (THE WELL OF THE SAINTS)

z angličtiny přeložil Ondřej Pilný

4 m, 3 ž

tragikomedie

Satirická hra autora slavného a kdysi skandálního Hrdiny západu byla v irském národním divadle v Abbey Theatre v únoru 1905. Za hlavní zdroj tentokrát autorovi posloužila francouzská Moralita o slepci a mrzáku André de la Vigneho z 15. stol. Děj není nikterak spletitý: dva staří slepí žebráci prohlédnou, poté co jim potulný světec zázračně vrátí zrak, a spatří pokřivenou a krutou tvář okolního světa. Voda z posvátné studny však po čase přestane účinkovat a Martin a Mary Doulovi opět oslepnou. Odmítnou se nechat znovu uzdravit a vesničané je vzápětí se světcovým mlčenlivým souhlasem vyženou do močálů.

Synge ve hře využívá strukturního motivu, který se objevuje i v Hrdinovi západu - v uzavřeném společenství se objeví kdosi zvenčí a jeho pohled odhalí předsudky, pomluvy, maloměšťáckost, násilí a zášť, které tuto komunitu charakterizují a ovládají. Nevítaný vetřelec je pak silou donucen k odchodu a místní si v závěrečném obrazu hry snaží rychle zacelit rány. Ve Studni světců se na závěr neodehrává sousedské popíjení jako v jiných hrách, ale svatba. Ovšem místo šťastného a slavnostního okamžiku se jedná o moment ironický – trhlina způsobená místnímu společenství pronikavým viděním slepců je příliš hluboká na to, aby ji zacelil tradiční rituál obsazený nevhodnými osobami.

Satira nemíří na irské venkovany, ale na dublinské, do sebe zahleděné nacionalisty a jejich zaslepenost, přízemnost a pokrytectví.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz