Suburbia

Titul v originále: Suburbia

Autor: Eric Bogosian
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 5 ženy 4

Eric Bogosian (USA)

SUBURBIA (DEN JAKO KAŽDÝ JINÝ)

z angličtiny přeložila Zuzana Josková

5 m, 4 ž

Hra ze současného amerického maloměsta. Kdesi na předměstí (k němuž odkazuje i název hry) Burnfieldu se na parkovišti před obchodem, který vedou pákistánští sourozenci, schází parta místních lidí, kteří jsou vlastně ještě docela mladí, ale už dost staří na to, aby se jen tak poflakovali a popíjeli. Z takového výchozího bodu se rozvíjí pomalá zápletka, jež reflektuje hlavní problémy určité části americké mládeže. Alkoholik Tim, příliš mladý válečný veterán, představuje extrémní, rasistické stanovisko, zatímco Buff se zajímá jen o pití a marihuanu. Na druhém pólu stojí Jeff, který si bezvýchodnost maloměsta uvědomuje, ale nedokáže z ní vykročit, nemá vzdělání ani perspektivy.

Jeho dívka Sooze se chce dostat do New Yorku a věnovat se umění, Jeff s ní odmítá odejít. Hlavní impuls tak přijde od Ponyho, někdejšího spolužáka a kamaráda celé party, z něhož se stal průměrně známý rockový zpěvák. V Burnfieldu koncertuje, a tak se se svými bývalými známými potkává. Střetnutí dvou opačných světů, v průběhu něhož kulminují vzájemné vztahy, ale vlastně nikoho nezmění, svět Burnfieldu je světem stížností a nepřekonané deziluze. Závěrečné napětí (čímž se autor obratně vrací k začátku) si Tim chce vybít na přistěhovalcích.

Hra z roku 1994 klade věčně aktuální otázky, byť jsou její reálie neodmyslitelně spjaty se Spojenými státy. Text byl rovněž zfilmován (1996).

Eric Bogosian (1953) dramatik, herec a romanopisec, po vysokoškolských studiích se přestěhoval do New Yorku, kde začal divadelní kariéru. Jako performer se věnuje sólovým vystoupením s rysy černé komedie, geopolitického komentáře a společenské reality. Jeho hry se v poslední době hrály na off-Broadwayi, SubUrbia v upravené verzi byla uvedena v Second Stage Theatre a hra Talk Radio, jež byla roku 1987 nominována na Pulitzerovu cenu, byla uvedena na Broadwayi v březnu 2007.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz