Suffering the Witch

Titul v originále: Suffering the Witch

Autor: David Foley
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 3

David Foley (Velká Británie)

SUFFERING THE WITCH

2 m, 3 ž

Hra - tragédie se odehrává v současnosti v americkém vnitrozemí v oblasti náboženské sekty Pentecostalistů.

Sharon Driscoll se po dvanácti letech vrací do malého města, kde vyrostla. Do striktního nábožného města přijíždí mladá, sexy žena v minisukni, s bohatým makeupem; jakmile ji její matka Happy uvídí, rychle ji odvádí domů. Matka a dcera se snaží o smíření, ale bolestivé vzpomínky na minulost tvoří mezi nimi bariéru. Do nich diváky ochotně zasvětí Happyina kamarádka, čerstvě rozvedená, čtyřicetiletá Muriel. Před mnoha lety Sharonin otec, uznávaná opora místního kostela, si ke své dceři „dovoloval". Když Happy Sharon odmítla uvěřit, Sharon se svěřila před celým kostelem. Její otec se ke všemu přiznal, ale veřejnost mu odpustila. Sharon se ale sebrala a utekla do velkého města. Dva roky poté její otec zemřel na srdeční infarkt, Sharon ale na pohřeb nepřijela.

Po letech se ji snaží místní pastor přivítat zpátky do jejich společenství, aby její duše mohla konečně nalézt klid, jeho spasitelské chování ale Sharon nepřijímá a vyhodí ho z domu. Aniž by to původně zamýšlela, obrátí Sharon svoji pozornost na sedmnáctiletého Pastorova synovce Randyho. Ten chtěl pokračovat v strýcových šlépějích, Sharon ho ale fascinuje a nakonec ho svede. Zanedlouho o tom ví celé město. Happy Sharon nařkne, že takhle svedla i svého otce, načež jí Sharon podrobně vylíčí, jak se k ní její otec choval. Mezitím pastor domlouvá Randymu, aby se obrátil zpátky k bohu a na Sharon zapomněl. Randy ale utíká k Sharon, která se balí a chce opět odjet. Randy se jí snaží přemluvit aby zůstala a pak nabízí, že pojede s ní. Sharon ho odmítá, Randy se snaží ji k sobě připoutat, jejich poslední plibek je ale přerušen Happy. Ta ho posílá pryč a sama se snaží přemluvit Sharon, aby zůstala a nevracela se zpátky se k „tomu životu". Sharon je ale neoblomná, a tak Happy sahá k poslednímu možnému způsobu, jak ji zastavit - k finálnímu, nevratnému, násilnému činu - revolverem svého muže ji zastřelí.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz