Suicide Square

Titul v originále: Suicide Square

Autor: Neil Fleming
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 2

Neil Fleming (Velká Británie)

SUICIDE SQUARE (SEBEVRAŽEDNÝ VZOREC)

3 m, 3 ž

Suicide Square je hra o konzultantech, otravném fenoménu dneška, lidech, kteří jsou placeni za to, že si dělají nárok na pravdu a jiným lidem vnucují své zásady a cíle.

Sebevědomý, obávaný a respektovaný James Brown je hlavou konzultantské firmy. Jeho spolupracovníky jsou mladá, krásná a inteligentní a zdánlivě necitelná Nicola a přesný, ale ke všemu apatický Leif. Oba jsou samozřejmě maximálně výkonní, angažovaní, dokonalí cyničtí hráči a svojí aktivitou dohánějí to, co nemůže zastat sám James, který je upoutaný na invalidní vozík.

James si vytipuje Hugo Shackletona, muže středního věku, který stojí v čele firmy, již čeká neodvratná porážka od konkurence. James Hugovi vnutí svou pomoc i přes vůli Hugovy manželky Claire, která cítí, že vymytí mozku, nové agresivní myšlení a mladá milenka by mohly jejího manžela odlákat. Hugo tajně pozve konzultanty do své vily ve Francii a zde se připravují na veřejnou prezentaci. Hugo je nadšeným žákem, ale mezi konzultanty se objeví neshody - Nicola nezvládá svoji roli nastrčeného dráždidla a navíc začne projevovat city Leifovi.

Nečekaně se ve Francii objeví i Claire. Hra o to, jak zachránit krachující firmu, se najednou promění na souboj o moc mezi manželkou a Jamesem. Claire ale stačí jediná noc. Hugo sice načerpal nové sebevědomí a naučil se mluvit jasně a otevřeně, jeho rozhodnutí ale zní: prodat podnik konkurenční firmě a odejít do důchodu.

Pro Jamese je to bolestná porážka. V závěru hry se odhalí jako zakomplexovaný umírající člověk, který si sám přivodil trvalou invaliditu pokusem o sebevraždu. Konzultantství je jeho seberealizací, protože z jiných lidí dělá posly svých vlastních ambicí. Konzultace pomohla, ale výsledky byly nekontrolované, neporazitelný James se zhroutil, konzultantská firma se rozpadla.

Suicide Square je nejnovějším divadelním projektem (červen 2007) podpořeným londýnskou produkční společností Hydrocrackers.

Fleming, bývalý novinář a expert na mezinárodní energetickou politiku, v současné době působí jako režisér, překladatel a autor několika divadelních textů.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz