Summer, 1976

Titul v originále: Summer, 1976

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: ženy 2

SUMMER, 1976 (Léto 1976)

V létě 1976, v roce dvoustého výročí založení USA, k sobě ve městě Columbus v Ohiu zahoří nerozlučným přátelstvím dvě holčičky, Holly a Gretchen. Méně sympatií k sobě pocítí jejich matky – někdejší hippie a dnes žena v domácnosti Alice a cílevědomě nonkonformní malířka a učitelka, svobodná matka Diana. Ve hře obě vyprávějí – a v klíčových scénách přehrávají -, jak se z původních antipatií stalo na nějakou dobu intenzivní přátelství, jež jim je nakonec oporou ve zlomových okamžicích života. Diana je zkušenější, a tak rozezná v Alicině nonšalanci a lpění na rodinné idyle v manželství s aspirujícím profesorem ekonomie hrozící sebeklam. Alice si ho nechce připustit, jejich přátelstvím to otřese, ale když se její manželství zhroutí, najde u Diany pochopení a azyl. Nakonec jejich vztah skončí po americku: každá se odstěhuje do jiného města a jejich kontakty pomalu ustávají. Vzpomínka na intenzivní léto 1976, v němž nalezly obě sílu změnit svůj osud, však v jejich paměti zůstává. Americká kritika ve hře shledala i přesné – a velmi vtipné - zachycení dobového stavu feministických tendencí v soukromých životech amerických žen.

Premiéra nejnovější hry známého amerického dramatika Davida Auburna (např. Důkaz) se konala v broadwayském Samuel J. Friedman Theatre v produkci známého Manhattan Theatre Club v dubnu 2023. V hlavních rolích se představily broadwayské hvězdy Laura Linney a Jessica Hecht.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz