Superior Donuts

Titul v originále: Superior Donuts

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 8 ženy 1

Tracy Letts (USA)

SUPERIOR DONUTS (NEJLEPŠÍ KOBLIHY)

7 m, 2 ž

Technicky skvělá hra s výraznými postavami a krásně plynoucím dialogem zachycuje příběh z donut shopu („koblihárny“) na chicagském předměstí. Jeho majitel, mlčenlivý Arthur Przybyszewski, strávil pečením a prodáváním koblih celý život a neumí si představit, že by zradil rodinnou tradici a podnik prodal. Je zde ale nabídka ruského přistěhovalce Maxe, který si chce rozšířit svůj obchod s elektronikou a nabízí Arthurovi pěknou sumu.

Klientelu koblihárny tvoří různí emigranti, místní strážníci a jedna bezdomovkyně.

Stojaté vody dlouze se vlekoucích dnů rozčeří příchod Franca, kterého Arthur najme na výpomoc. Francovi je jednadvacet, je drzý, i když vcelku sympaticky, a svoje práva Afroameričana prosazuje s ublíženeckou agresí. Arthur ho ale dokáže zkrotit. Vyhraje nad Francem sázku o to, jestli dokáže vyjmenovat deset afroamerických básníků, a Franco mu musí dát přečíst svůj vlastní románový počin Amerika bude. Arthur je románem nadšen, ale bohužel ani jeden z nich neví, jak se pro knihu hledá nakladatel.

Franca je všude plno a neustále Arthurovi navrhuje, jak zvýšit prodej nebo vylepšit výzdobu anebo že by měl pozvat na rande policistku Randy, což majitele, který už několik desetiletí pouze dennodenně opakuje svou rutinu, naprosto irituje. Koblihárna prožívá šťastné období. V téměř šedesáti letech, díky Francovi, Arthur dokáže vystoupit ze svého stínu a udělat v životě závažné změny. Vezme Randy na večeři, dovolí, aby v koblihárně hrálo rádio a dokonce je ochoten mluvit o svém soukromí.

Idylu ukončí nečekaná návštěvníků z Francovy minulosti. V obchodě se objeví dva ostří hoši, kteří Francovi vysvětlí, že je na čase platit staré dluhy. Franco peníze samozřejmě nemá, a tak jednou nepřijde do práce a Arthur se dozví, že jeho pomocník je v nemocnici. Mafiáni mu usekli dva prsty a zničili jeho román. Franca tento traumatizující zážitek zlomí a na večírku, který mu kamarádi v koblihárně připraví, sedí mlčky. Vtom se v restauraci znovu objeví vymahači. Arthur i ostatní se za Franca postaví a Arthur slíbí, že dluh zaplatí sám. Prodá restauraci Maxovi a Franca vyplatí. Franco reaguje podrážděně a říká Arthurovi, ať od něj nečeká vděčnost. Arthur ho ujistí, že o tu mu nešlo, a věnuje mu nový notes, do kterého Franco může znovu začít psát svůj román.

Hra byla uvedena v Steppenwolf Theatre v Chicagu v roce 2008.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz