Supermarket, Soap Opera

Titul v originále: Supermarket, Soap Opera

Žánr: hra
Překladatel: Peter Urosevic Alexander
Jazyk: němčina
Postavy: muži 4 ženy 2

Biljana Srbljanović (Srbsko a Černá hora)

SUPERMARKET, SOAP OPERA

4 m, 2 ž

Kostru Supermarketu tvoří libovolný díl všech těch plytkých a napudrovaných telenovel a stupidních seriálů (čemuž odpovídá i obsah, známý z televizních programů), ale dovedené ad absurdum, se všemi úchylkami a krutostmi. Absurdní obraz dnešní doby, který si vtipně pohrává s ikonickými rozdíly vysněného Západu a „zaostalého" Východu.

Leo Schwartz, ředitel školy, ve skutečnosti emigrant Leonid Crnojevič, který 13 let žije v Rakousku. Vyhlédne si ho majitel lokálních novin (Hans Britta), který s ním pravidelně píše interview při kdejakém výročí (o hrdiném disidentovi a jeho strastiplné cestě za svobodou na západ...). Na škole studuje Leova dcera Diana a africký chlapec Mali. Je tu tělocvikářka Müllerová a její ženatý kolega Mayer, s nímž udržuje poměr. Osou příběhu, kolem něhož se rozmotávají „tajemství", skrytá pod hladivnou fungující školy s přesně rozčleněným a přehledným rozvrhem, je ono interview. Idyla perfektně fungující školy se rozpadá. Student Mali se prodává starším mužům (jedním ze strýčků je i sám novinář, který v happyendovém závěru Maliho adoptuje, aby mu vytvořil „rodinné zázemí"). Mali detailně popisuje praktiky orálního i análního sexu, včetně zneužití a týrání vlastní matkou (po této zkušenosti se údajně „stává" homosexuálem). Tělocvikářka čeká dítě. Ředitel řeší svou minulost a sexuální orientaci i svou vykořeněnost a izolovanost (za více jak desítku let ho nikdo přátelsky nepozval na skleničku ani k sobě domů na večeři, stále je pro společnost imigrant). Na závěr se osvětlí, že nebyl statečným disidentem, ale zlodějem (lépe řečeno kleptomanem - i ve škole se ztrácejí míče v tělocvičně), jeho ženu nezabila státní bezbečnost, ale jednoduše ho opustila s jiným mužem. Všichni se objímají plni lásky a zpívají nacvičenou hymnu, chystanou na školní akademii.

V agentuře je k dispozici srbský originál a německý překlad.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz