Surf

Titul v originále: Brim

Autor: Jon Atli Jónasson
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 5 ženy 1

Jón Atli Jónasson (Island)

BRIM (SURF / NA OKRAJI)

5 m, 1 ž

Hra nejznámějšího představitele „nové vlny" islandské dramatiky, známá též pod jiným anglickým titulem Surf (Ve vlnách), připomíná atmosférou námořnické aktovky Eugena O´Neilla. Zavádí diváky do dodnes drsného světa Severu, na palubu rybářské lodi, mezi muže, pro něž loď znamená nejen obživu, ale i únik a vězení zároveň. Kajuta pak připomíná nejen domov, ale i rakev.

Loď patří Strojníkovi, jemuž kdysi jiná loď shořela a přitom zahynuli jeho bratři. Je bohatý, ale dál vyjíždí na moře, protože prý neví, co jiného by dělal. Posádku pak tvoří násilnický Jonas (jemuž se přičítá, že se pokusil utopit svou ženu), trochu zženštilý Kiddy a rozvedený Jón Geir, trpící odloučením od dětí a šikanovaný ostatními kvůli údajně příliš časté masturbaci. Na místo bývalého kuchaře, Portugalce, nastupuje na loď Benny, jehož koníčkem je sázení. Mezi kartami, sledováním porna a diskusemi o populárních filmech (které se zdají být důležitější než jejich reálné životy) narůstá mezi muži na první pohled nemotivované napětí. Ponorkový syndrom vede k vzájemným urážkám a zesměšňování, ba k násilí. Po jedné takové scéně se Jón Geir oběsí.

Na jeho místo nastupuje při další plavbě Dívka, Strojníkova neteř, která si na šalupě chce vydělat peníze, jež by jí umožnily odstěhovat se na Jih. Muži jsou zprvu zaskočeni, poté však začnou soupeřit, kdo z nich získá její pozornost jen pro sebe. Loď se dostane do bouře, zasekne se jí píst, Strojníkovi se zjevuje Jón Geir i vzpomínka na utonulého bratra... Špatně navíc pochopí situaci v kajutě a domnívá se, že jeho muži chtěli Dívku znásilnit. Vše se však vysvětlí, loď se vrátí do zálivu v pořádku, dokonce s rekordním úlovkem.

Hra v inscenaci divadla Vesturport s úspěchem objíždí evropské festivaly.

V agentuře je k dispozici text v anglickém překladu.

jsl

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz