Světlana

Titul v originále: Světlana

Autor: Petr Haken
Žánr: komedie, černá komedie, hra historická
Jazyk: čeština
Postavy: muži 4 ženy 1

SVĚTLANA

černohumorné historické drama

Trochu drama, trochu černý humor, trochu dojemný příběh na základě vyprávění Světlany Allulijevové a záznamů FBI.

6. března 1967 v 19:00 zazvoní u dveří ambasády USA v Dillí žena a požádá o politický azyl - tvrdí, že je Stalinova dcera. Rovněž tvrdí, že musí odjet na Západ dříve, než na ambasádě SSSR vystřízlivějí. Poté ukáže rukopis své knihy Dopisy příteli, ve které líčí svůj život v Kremlu.

Velvyslanec, který je absurdní situací nepříjemně vyveden z letargie indického klidu, souhlasí s tím, aby ženu co nejdříve poslali do USA, hlavně aby byla co nejrychleji pryč a on neměl problémy. Začíná čekání, během kterého odvypráví Světlana celý svůj život. Jak Stalin poslal jejího milého na Sibiř, protože byl Žid, jak nechal většinu hodných strýčků, kteří si s ní hráli, popravit, jak matka spáchala sebevraždu.

Letadlo má technické problémy a let se zpožďuje. Atmosféra začíná houstnout, Světlana má strach, aby se Sověti nedozvěděli, že z ambasády odešla. Klidný zůstává úředník, který vše řeší selským rozumem, takže se tzv. Kremelská princezna díky několika normálním amíkům nakonec dostane na svobodu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz