Sweet Panic

Titul v originále: Sweet Panic

Autor: Stephen Poliakoff
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 3

Stephen Poliakoff

SWEET PANIC (Sladká panika)

3 muži, 3 ženy

Do ordinace dětské psycholožky Clare vtrhne neočekávaně matka jednoho z jejích malých pacientů paní Trevelová. Její syn má odjet na víkend k rodičům svého spolužáka a jeho matka se obává komplikací. Dožaduje se toho, aby mohla s Clare zůstat přes víkend ve spojení. Clare ji ubezpečí, že bude pravidelně kontrolovat svůj záznamník... Ihned po návratu z venkova však musí čelit hrozivě rozrušené ženě. Svůj záznamník si během víkendu ani jednou neposlechla - dokonce jej strávila bez televize či rozhlasu. A tak se nedozvěděla, že malý George za své návštěvy u kamaráda zmizel. Dvoudenní celostátní pátrání nakonec skončilo úspěchem, když policie chlapce objevila v úkrytu v zarostlém koutě zahrady.

Mezi Clare a paní Trevelovou se rozpoutá podivný nemilosrdný souboj, jehož podstatu si ani jedna z žen dlouho neuvědomuje. Clare se snaží zachovat kontrolu - zároveň je však nevysvětlitelně přitahována umanutým úsilím paní Trevelové profesionálně ji zničit. Po několika "kolech" tohoto souboje dojde mezi nimi k jistému porozumění. Paní Trevelová se zřejmě spokojí s tím, že otřásla Clařinou profesionální rutinní jistotou a vyvolala u ní pocit paniky nad tím, že svět kolem se mění stále rychleji a smysl a důsledky změn nám zoufale unikají.

Podobný pocit se snaží dramatik vyvolat i u diváka: uvádí na scénu postavy frustrovaných rodičů, Clařina neúspěšného snoubence i její uzavřené, nekompromisní sekretářky - a především, prostřednictvím nahrávek i Clařina vyprávění, její malé pacienty. Největší otřes však Clare zřejmě způsobí setkání s devatenáctiletým Richardem, bývalým pacientem, který na první pohled vypadá jako mladý muž předurčený k úspěchu. Při bližším zkoumání se ukáže pravý opak: Richard je ve skutečnosti ztracená existence, jíž někdejší "profesionální" pomoc vybavila jen dalším traumatem navíc. Poliakoff považuje evidentně "sladkou paniku" z nejistoty za jedině zdravý - zdravý pro jedince i společnost - přístup ke skutečnosti.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz