Swimming with Sharks

Titul v originále: Swimming with Sharks

Autor: Michael Lesslie
Žánr: adaptace
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 7 ženy 1

Michael Lesslie (Velká Británie)
SWIMMING WITH SHARKS (PLAVAT MEZI ŽRALOKY)
6 m, 2 ž
divadelní adaptace

Text je adaptací filmu Georga Huanga z roku 1994. Lesslieho divadelní verze se v roce 2007 objevila na jevišti londýnského Vaudeville Theatre a hra i nastudování sklidily úspěch u kritiky.
Mladý absolvent Guy se dostává do světa tvrdého filmového byznysu, a to jako asistent Buddyho Ackermana, krále intrikánů, viceprezidenta významné produkční společnosti. Jeho postavení je podobné jako pozice hlavní hrdinky ve filmu Ďábel nosí Pradu. U filmu stejně jako v módě platí, že každý si musí vlastní díl urvat sám a zásadně při tom na nikoho nebrat ohledy. Jakmile se jednou vyšvihneš, máš právo ponižovat všechny, kdo jsou pod tebou. Tak oplatíš příkoří, která jsi kdysi zakoušel sám.
Guy je pokorný mladý muž, nemožné úkoly plní bez hořkosti a hlavu má plnou snů o tom, že jednou bude psát scénáře a stane se uznávaným umělcem. Velmi záhy se seznámí s krásnou nezávislou producentkou Dawn Lockardovou. První schůzka skončí první společnou nocí a vyústí v milenecký vztah, na kterém je Guy velmi závislý. Dawn Guyovi říká, že jí nevadí, že on je v oboru na té nejnižší příčce vývoje, a miluje ho právě pro jeho čistotu. Šéf Buddy se ale brzy o jejich vztahu doslechne a přesvědčuje Guye o tom, že Dawn se o něj zajímá z čistě zištných důvodů - kvůli přístupu k informacím. Dawn je nakonec známá tím, že je ochotná vyspat se s kýmkoli, když je to v zájmu věci.
Skutečně záhy nastanou tahanice o nový scénář týkající se blízkovýchodní politiky, údajně něco o řády inteligentnějšího než průměrné hollywoodské braky. Scénář, který drží Dawn, najednou přejde k Buddymu, Guyovi je povoleno přepsat některé scény a Buddy má pro jeho talent jen chválu. Guy je šťastný - má vedle sebe milovanou ženu a jeho kariéře se blýská na časy. Poklid netrvá dlouho a Buddy Guye s čistým svědomím hodí přes palubu a vyřadí ho z dalších jednání o realizaci filmu. Dawn dokáže scénář získat zpět a všechny Guyovy zásahy zruší. Poplivání vlastní práce ale Guy neunese. Vřítí se do Buddyho kanceláře, spoutá svého víc než arogantního šéfa a začne ho mučit nástroji, kterými dřív Buddy mučil jeho - řeže ho kancelářským papírem a opaří ho kávou - a slibuje, že na závěr ho zastřelí. Najednou se v Buddyho kanceláři objeví Dawn. Buddy to vyloží jako důkaz, tedy že Dawn byla celou dobu ve spojení s protistranou a Guy byl jenom dobrý prostředek jejích cílů. Guy vystřelí.
Závěrečná scéna se odehrává po několika dnech. Guye, nového viceprezidenta, přichází navštívit spolužák ze studií a obdivuje se jeho rychlé kariéře. I Buddy povýšil. Vystřelená kulka totiž nezabila zlého šéfa, ale milenku (tu pomatenou ženskou, co vtrhla do Buddyho kanceláře a vyhrožovala zbraní, ještě štěstí, že se Guyovi podařilo kolegu ochránit). Jestli Dawn skutečně Guye využívala není jasné, pravděpodobně ne, ale o to nakonec ale nejde. Stála v cestě. Z Guye, neškodné rybky, se stal další žralok. Místo asistenta je opět volné.


Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz