Take Me Out

Titul v originále: Take Me Out

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 11

Richard Greenberg (USA)

TAKE ME OUT

11 m

Hlavní hrdina Darren Lemming je ztělesněním baseballové hvězdy, idolu všech amerických kluků. Je charismatický, výmluvný, bohatý a neporazitelný na hřišti. Ale v okamžiku, kdy se veřejně přizná ke své homosexualitě, změní se přístup všech lidí, kteří jej obklopují, což ohrozí stabilitu nejmilovanějšího amerického týmu. Hra se dotýká nejen osobních lidských problémů, ale především nejrůznějších předsudků - homofobie, rasismu. Ale prostřednictvím svého hrdiny vypovídá především o světě baseballu jako podobenství amerického způsobu života a uvažování. Je jakousi meditací nad tímto národním sportem, o sportovní vášni, která stojí výš než vášeň ve vztazích.

Greenberg je vášnivý sportovní fanoušek a příběh Darrena a jeho spoluhráčů je pro něho především meditací nad tímto národní sportem Američanů. Baseballová liga, to je křehká rovnováha mezi individualitou a kolektivní souhrou, nutností přizpůsobovat se pravidlům hry, a zároveň hrát sám za sebe. Je to hra o střetání životních názorů, vzorců chování jednotlivých postav (různého etnického původu). Žádná z postav nevyznívá jako jednoznačně kladná ani záporná. Kromě Darrena se setkáme s Shanem Mungittem, zkušeným, ale polovzdělaným přihazovačem, který v sobě má značnou agresivitu; liberálním, universitně vzdělaným Kippym, Darrenovým přítelem a finančním konzultantem, Masonem, který bere baseball jako filozofickou radost. Kromě toho se tu objevuje množství postav hráčů různých národností a etnického původu. Hovoří se španělsky, japonsky. Zároveň si autor ve slovech i v jednotlivých scénách pohrává s tématem homosexuality a začleňuje do děje množství nahých scén v šatně. Celý příběh se odehrává v rovině kdesi mezi snem a skutečností - vypravěči se obracejí na publikum a mezi tím jsou v prostřizích záblescích prezentovány jednotlivé zvukové montáže, postavy rozehrávající pantomimicky hru s míčem.

Titul Take Me Out je vícevýznamový - může znamenat např. Vezmi mě s sebou, ale také Vynech mě či Vyber si mě.

jso

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz