Tattoo

Titul v originále: Tattoo

Autor: Réjane Devignes, Igor Bauersima
Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 3 ženy 2

Igor Bauersima - Réjane Desvignes (Švýcarsko)

TATTOO

z němčiny přeložily Kateřina a Markéta Viklická

3 m, 2 ž

Ve skromném 1+kk spolu žijí zatím neznámý spisovatel Fred, který právě dokončuje svůj první román, a Lea. Ta se zdánlivě baví jen provozováním vlastní rádiové stanice po internetu, ale ve skutečnosti je to ona, kdo díky své praktické a podnikavé povaze živí domácnost. Kritický postoj obou ke konzumnímu světu je vede k poznání, že jsou „tak nějak neschopní žít". Nesnáze však překonávají harmonickým vztahem.

Poklid naruší návštěva jejich společného kamaráda Tigera. Tiger je typický produkt postmoderní společnosti - tetování po celém těle dotváří image úspěšné hvězdičky na současném výtvarnickém nebi, poletující od místa k mísu a od města k městu po světě, který se mu zdá být cool a bez problémů. Pod jeho lehkomyslnou, amerikanizovanou maskou se však skrývá záměr, který Fred a Lea vůbec neprohlédnou. Při popíjení a lehkovážném vtipkování o prodejnosti všech a všeho, vyřkne Lea, že by Tigera nikdy a za nic neprodala.

Důsledky jejího slibu jsou fatální. Jednoho dne přiveze do Fredova a Leina bytu Tigerův asistent Alex figurínu vycpaného Tigera. Vypráví jim o nešťastné automobilové nehodě, při které Tiger zahynul, a jeho poslední vůli, v níž prosí Leu, aby se jeho tělesné schránky ujala. Prvopočáteční šok a nedůvěru vystřídá neschopnost páru žít s tímto uměleckým artefaktem v jedné místnosti. Do celé záležitosti právě včas vstoupí Leina sestra Naomi, prosperující galeristka, bývalá milenka a zástupkyně Tigera. Ta se rozhodne pragmaticky. Vycpaného Tigera na sestře citovým vydíráním vyláká a hodlá ho vystavit a zpeněžit. Přitom vyjdou najevo i skryté vztahy mezi postavami: Lea trpí odjakživa slabošstvím vůči rozmarům své sestry, Fred ji nenávidí, Lea zase byla naopak dávnou Tigerovou láskou. Mezitím se vhledem do Tigerova ateliéru dozvídáme, že figurína je jen kopií a že je v ní dokonce rafinovaně nainstalována kamera, díky níž Tiger sleduje chování svých „přátel". Vrcholná scéna se odehraje v Naomině galerii. Naomi chystá podraz, protože jedná o Tigerově prodeji do USA, což Fred a Lea nechtěně vyslechnou. Lea a Fred jsou zaskočeni a nechají se obchodnickým přístupem strhnout. Dojde k nechutnému smlouvání o podíly, které přeruší příchod vyděšeného Alexe - ten do galerie přiveze druhou, naprosto identickou figurínu Tigera. Za všeobecného zděšení se ukáže, že je to živý Tiger a dojde k nepříjemnému odhalení. Tiger při první návštěvě Freda a Ley přišel na myšlenku realizovat projekt „Cena opravdového přátelství", k němuž své přátele využil a který chce prezentovat na prestižní výstavě v New Yorku.

Nepočítá však s reakcí ostatních. Jeho rozběsněný nohsled Alex, z něhož si Naomi mezitím naplánovala udělat další uměleckou hvězdu, Tigera ubije. Tak se nakonec opravdu naplní to, co Tiger pouze předstíral - bude vycpán a prodán. Poslední scéna je rozuzlením: Fred své partnerce právě dočetl právě dokončený román a společně čekají na příchod společného dávného kamaráda Paula.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz