The Darling Buds of May

Titul v originále: The Darling Buds of May

Autor: Herbert Ernest Bates
Žánr: komedie, dramatizace, adaptace
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 6 ženy 7

THE DARLING BUDS OF MAY (Poupata odkvétají v máji)

5 m, 6 ž, 4 dětské role

komedie, dramatizace

Rodina Larkinových bydlí na malebné venkovské farmě kdesi v kentském hrabství. V bezprostřední blízkosti rozkvétá les koberci modrých zvonků a jejich vůně omámí smysly stejně jako lahodný zpěv ptactva a milosrdný retro opar (50. léta minulého století), do něhož je celý příběh plný žánrových postaviček zahalen. Mamka (Ma) je mile kulatá, neustále připravuje jídlo či pití a jakékoli životní zvraty přijímá s absolutním klidem. Taťka (Pop) miluje svoji rodinu, práci a život vůbec. Na všechno jde selským rozumem a daří se mu po všech stránkách dobře. To, že se u něj doma objeví mladík z berního úřadu, protože pan Larkin už nějakou dobu nepodal daňové přiznání (natož aby odvedl jakoukoli daň, ty vůbec neuznává), nepovažuje za zásadní problém. Naopak je to možná dobrá příležitost, jak dceři, která čeká dítě, ale nemá k němu vhodného otce, opatřit ženicha. A tak se bledý plachý městský mladík dostane do zajetí neustálých pozvání k obědu, večeři, na silný drink, k pořádné (dobře placené, protože nezdaněné) práci, až se z něj během pár týdnů stane osmahlý, trochu osmělený chlapík, který se vzdá práce v kanceláři a nejstarší dceru Larkinových (nakonec to s tím těhotenstvím byl jenom planý poplach) Mariette skutečně požádá o ruku. Klan Larkinových, který se brzy rozroste o dalšího potomka, získává v panu Charletonovi cenného poradce, jak žít s berním úřadem v míru, aniž by to moc stálo.

Divadelnímu textu byl předlohou stejnojmenný román z roku 1958. Úsměvné příhody o venkovském svérázu jsou v Británii známé také díky televiznímu seriálu (The Larkins) z roku 1991 (zajímavostí je, že se zde v jedné ze svých prvních větších rolí objevila Catharine Zeta-Jones), který se dočkal nové verze v roce 2021.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz