The Falling Boy

Titul v originále: The Falling Boy

Žánr: hra, komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 1

1 m, 1 ž, 1 chlapec (němá role)

Studie jednoho uměleckého manželství začíná vyhrocenou hádkou na jednotce intenzivní péče. Učitel a příležitostný dramatik James se musí bránit obviněním své bývalé ženy, filmové hvězdy Alice, že jeho zanedbáním došlo k pádu jejich malého syna ze střechy domu. (Šokující svědectví sousedů ovšem říká, že chlapec ve svém oblíbeném kostýmu Spidermana ze střechy sám skočil.) V následujících retrospektivách, jež se vracejí do stále vzdálenější minulosti jejich vztahu, i scénách, jež rozvíjejí mezní situaci, v nichž se oba rodiče nacházejí, se odhalují jak limity stále nerovnějšího manželství i jejich charakterů, tak počáteční nejlepší úmysly, s jakými do vztahu vstupovali. James se obrovskou měrou zasloužil o rozjezd Aliciny kariéry, opustil kvůli ní svou původní rodinu, sám však uvízl ve své „krizi středního věku“. Alice, zpočátku upřímně toužící po rodinném životě, se s Jamesovou podporou vydá na náročnou dráhu mezinárodní filmové a televizní hvězdy, která je může finančně zajistit. Ukáže se však, že James není schopný ustát dlouhá období odloučení a to, že péče o syna Charlieho je téměř stále jen na jeho bedrech. Odcizení, Jamesův neúspěch a alkoholismus, Alicina nevěra… V nemocniční čekárně oba docházejí k prozření i pokání, k přiznání hlubších důvodů svých selhání. Bohužel je zřejmě pozdě.

Jakkoli výlučná jsou povolání hrdinů, hra je velmi výmluvnou výpovědí o krizi současného vypjatého individualismu. Hra vznikla v roce 2019 a zatím nebyla uvedena.

Torben Betts (1968) patří k nejdůležitějším autorům dnešního britského divadla, kritici ho označili za „mladšího a temnějšího bratra Alana Ayckbourna“. U nás se zatím hrála pouze jeho Kočka v oregánu / Vincenc (Invincible).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz