The Good Egg

Titul v originále: The Good Egg

Autor: Michael Lewis MacLennan
Žánr: komedie, tragikomedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 1

THE GOOD EGG (Dobré vajíčko)

komedie

Manželé Robin (39) – žena trpící úzkostí, a Brodie (45) – inženýr a stavitel mostů, nemohou počít dítě, a proto podstupují různá vyšetření, aby konečně zjistili, že Brodie nemá dostatek spermií. Na klinice pro umělé oplodnění se Brodie, který je zprávou o své neplodnosti zdrcený, seznámí s dárcem spermatu Wadem (27). Wade je mužem snů každého neplodného páru, nebo se tak alespoň jeví: pracuje jako model aktů na uměleckých školách, má modré oči, rovné zuby, žádné choroby. Brodie se proto rozhodne obejít byrokracii na klinice a požádat Wadea o darování spermatu přímo. Wade na dohodu ochotně přistoupí – pravda, až poté, co mu Brodie nabídne trojnásobek množství peněz, než které by si dárce vydělal přes kliniku.

S předáním spermatu není žádný problém, komplikace se objeví, až když Wade svede Robin se záminkou pojistit oplození vajíčka, a získá tak prostředek k vydírání Robin, která přirozeně nechce, aby se o nich dvou dozvěděl její muž Brodie. Wade však otálí s podpisem smlouvy, která by ho zbavovala jakýchkoliv nároků na dítě, které bude z jeho daru zplozené, a vymáhá si ve smlouvě nesmyslné dodatky. Nově vzniklý trojúhelník vztahů dá vyjevit zatajovaným pocitům a pochybnostem všech zúčastněných a situace kulminuje až do bodu, kdy Wade žádá, aby byl uveden v rodném listě dítěte a Robin, zdánlivě ve slepé uličce, se musí rozhodnout, zda Brodiemu říct pravdu, i za cenu toho, že by se manžel rozhodnul ji opustit.

Přestože hra řeší vážná témata, je bezpochyby komedií, i když na mnoha místech až tragicky absurdní. Dialogy jsou dynamické, postavy realistické a mnohovrstevnaté. Skrze postavu Wadea a jeho profesi modela se do textu dostávají odkazy na různá výtvarná díla a řeckou a římskou mytologii.

Autor (1968) je současný kanadský dramatik, scénárista a producent, za své hry získal ceny Jessie Richardson Award a Voaden Prize a dvakrát byl nominovaný na Governor General’s Award. Hra měla premiéru v únoru 2009 v Alberta Theatre Projects v Calgary.

Připravujeme český překlad.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz