The House of Shades

Titul v originále: The House of Shades

Autor: Beth Steel
Žánr: hra, drama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 5 ženy 7

THE HOUSE OF SHADES (Dům stínů)

5 m, 7 ž (celkem 19 postav)

Smrt neumlčí nikoho, nejméně ze všech mrtvé.”

Drama sleduje několik generací rodiny Websterových po dobu pěti dekád od roku 1965 do nedávné minulosti. Osud rodiny z dělnického prostředí se promítá s politickým vývojem britské společnosti od prvních triumfů labouristů, přes Margaret Thatcherovou a Tonyho Blaira, až po situaci, která předcházela brexitu. Postavy se musí vypořádat s dynamicky se měnící situací, ale i se svou rodinou minulostí, která se znovu ztělesňuje ve stínech rodinného domu.

Autorka promyšleně pracuje s postavami, které v průběhu padesáti let stárnou, rodí se, umírají a někdy se i znovu zjevují. Rodinné drama řeší palčivá společenská témata, jako jsou ženská práva či potrat. V textu se nachází mnoho britských reálií, odkazy na konkrétní situace, či dokonce postava Aneurina Bevana, prvního ministra zdravotnictví z Labour party.

Beth Steel je považována za jednu z nejtalentovanějších dramatiček své generace. Její práce se často vyznačuje silným společenským a politickým sdělením. Narodila se v roce 1981 a mezi její nejznámější hry patří Ditch, Labyrinth a Wonderland. Její dramata byla uvedena v renomovaných divadlech v Británii, jako je Royal Court Theatre, Almeida Theatre a Hampstead Theatre. Její tvorba získala uznání kritiků i diváků a její hry byly nominovány na různé ceny. Tato hra byla poprvé uvedena roku 2022 v Almeida Theater v Londýně.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz