The Inheritance

Titul v originále: The Inheritance

Autor: Matthew Lopez
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 13 ženy 1

Velkolepá dvoudílná hra vznikla na motivy románu E. M. Forstera Rodinné sídlo (Howards End) a zároveň je ozvěnou Andělů v Americe Tonyho Kuschnera. Autor Matthew Lopez si v textu klade otázku, co to vlastně znamená být gayem v 21. století. Sleduje proto zejména osudy čtveřice Newyorčanů - gayů Erica, Tobyho, Adama a Lea - a jejich přátel, kteří se potýkají s partnerskými problémy, s obavami sledují proměňující se politické klima, diskutují o umění, doufají, sní a selhávají v běžných i extrémních životních situacích.

Eric a Toby jsou partneři. Chodí spolu už sedm let a jejich vztah má poněkud uvolněnější pravidla. Toby, spisovatel a začínající dramatik, právě píše hru pro Broadway, když se seznámí s mladým a pohledným Adamem, hercem na úplném začátku kariéry. Nad přátelstvím postupně vítězí touha, která podpoří Tobyho sebezničující stránku osobnosti a roztočí kolo drobných i velkých lidských tragedií a především rozbije Ericův a Tobyho vztah. Citlivý a chápající Eric - tak nějak ve vztahovém vzduchoprázdnu - přijme nabídku k sňatku od milionáře, který ale jeho empatii nesdílí a nesdílí ani jeho politické názory. Toby, který ztratil jakýsi životní kompas, učiní nespočet velmi špatných rozhodnutí, nedokáže vycházet s lidmi a řadě z nich svou bezohledností ubližuje. Leo, prostitut s andělskou tváří nápadně podobnou té Adamově, se stane první z Tobyho obětí, když v těžké chvíli najde u Tobyho přístřeší a už se od něj nikdy nedokáže odpoutat. 

Autorský styl hry je pozoruhodný. Velmi literární text do jisté míry tematizuje sám sebe, autorské psaní a snahu o upřímnou výpověď. Herci ztvárňují mnohdy jakési vypravěče, blíže nespecifikované postavy Mladý muž 1, Mladý muž 2 atd. v těchto polohách přechází text do er-formy, která dovoluje slovně popisovat například vnitřní cítění postav či prostředí. Z er-formy postavy plynule přecházejí do přímých dialogů a ryze činoherních scén. V textu nechybí dlouhé, emocionálně vypjaté monology ani rychlé dialogické výměny. Kromě toho se ve hře objevuje i řada drobných odboček s obecnějšími úvahami například na téma povahy umění či politiky. 

The Inheritance, v překladu dědictví, se v neposlední řadě zabývá odkazem předchozích generací homosexuálů, jejichž boj za lidská práva přinesl všechno to, co je v současnosti mnohdy považováno za samozřejmé. Součástí tohoto „dědictví“ je ale i řetězec nákazy HIV, která sice již není rozsudkem smrti, přesto zůstává reálnou hrozbou. 

Hra je skvělou hereckou příležitostí zejména pro herce v ústředních rolích, přičemž Adama a Lea by měl ztvárnit stejný herec. Jeho úkolem je zosobnit dvě na pohled identické, osudy však diametrálně odlišné postavy - dítko štěstěny Adama na cestě ke hvězdám a Lea, zkroušeného a nešťastného muže na sestupu do těch nejtemnějších míst. Jedinou ženskou postavou je malá epizodní role postarší Margaret, která sice vstupuje do děje až v závěrečné fázi, přesto je ale jeho důležitou součástí. O možnostech role vypovídá i to, že za ni byla v roce 2019 Vanessa Redgrave nominována na cenu Laurence Oliviera pro herečku ve vedlejší roli.

Text obsahuje explicitní sexuální scény a to jak popisované slovem tak i ty předepsané na scéně. 

The Inheritance měla premiéru v březnu 2018 v Young Vic Theatre v Londýně a o rok později byla přenesena na Broadway. Hra získala roku 2019 Cenu Laurence Oliviera v kategoriích Nejlepší hra, Nejlepší herec v hlavní roli, Nejlepší režie a Nejlepší light design. Nominována byla v kategoriích Herečka ve vedlejší roli, Scénografie, Sound design a Hudba.

Na českém překladu se pracuje.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz