The Motive and the Cue

Titul v originále: The Motive and the Cue

Autor: Jack Thorne
Žánr: hra, drama, hra historická
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 12 ženy 6

THE MOTIVE AND THE CUE (Motiv a narážka)

drama z divadelního prostředí

Text se snaží přiblížit okolnosti vzniku adaptace Shakespearova Hamleta, která byla uvedena v divadle Broadway v roce 1964 a v níž hlavního představitele ztvárnil Richard Burton.

Hra se zaměřuje především na napjatý vztah mezi Richardem Burtonem a režisérem hry, sirem Johnem Gielgudem. V obou postavách se setkávají rozdílné pohledy nejen na herectví a režii, ale i samotné pojetí celé hry – zásadnější roli v jejich sporu hraje samozřejmě i rozdílnost jejich názorů zapříčiněná větším věkovým rozdílem. Dva různé světy a pohledy na známý text na sebe v příběhu narážejí a často mají přímý vliv i na ostatní herce, kteří na modernizované adaptaci Hamleta pracují. Otázka toho, jaký by měl Hamlet být, a jak jeho známý příběh vyprávět novýma očima, se tak stává pro celý soubor v čele s Burtonem a Gielgudem nečekaně těžkým úkolem. Text částečně ukazuje proces vzniku divadelního představení, zároveň ale nabízí i pohled do soukromých životů některých ze známých herců, které jsou jejich prací zásadně ovlivněny.

Hru napsal Jack Thorne, britský dramatik a scénárista, který je dále známý např. díky scénářům k filmům Wonder a Enola Holmes. Je také držitelem několika divadelních i filmových cen, včetně ceny BAFTA. Své premiéry se hra dočkala v dubnu roku 2023 na prknech londýnského Národního divadla.

Hra se právě překládá do češtiny.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz