The Shadow of a Gunman

Titul v originále: The Shadow of a Gunman

Autor: Sean O´Casey
Žánr: hra, drama, hra historická
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 8 ženy 3

THE SHADOW OF A GUNMAN (Stín střelce)

historické drama

Děj je situován do pokoje činžovního domu v Hilljoy Square v Dublinu. V době irské války o nezávislost sdílí mladý básník Donal Davoren pokoj s podomním prodejcem Seumasem Shieldsem. Jeho sousedé a ostatní postavy příběhu si myslí, že Davoren je střelec na útěku a člen Irské republikánské armády. Do Davorena se zamilovává krásná mladá nájemnice Minnie Powellová – republikánka, která ho obdivuje. V noci do města vpadnou jednotky Královské irské policie a prohledávají domy v okolí. Situace eskaluje, když Davoren, Seumas a Minnie objeví obsah tašky, kterou v pokoji nechal Seumasův přítel Maguire.

Hra je silně kritickým pohledem na válku a nacionalismus, zkoumá dopady konfliktu na každodenní život obyčejných lidí a klade otázky o identitě, iluzích a lidské touze po hrdinství.

Seán O'Casey, původním jménem John Casey byl irský spisovatel a dramatik, který je známý svými sociálně angažovanými dramaty zasazenými do chudinských čtvrtí Dublinu. Shadow of a Gunman tvoří společně s Juno and the Paycock a The Plow and the Stars jeho Dublinskou trilogii. Všechna tři dramata se odehrávají v době války a revoluce.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz