The Sound Inside

Titul v originále: The Sound Inside

Autor: Adam Rapp
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 1

Tato hra z roku 2019 zaznamenala okamžitý úspěch. Vypráví o setkání a netradičním vztahu mezi profesorkou tvůrčího psaní na prestižní americké univerzitě, Bellou, a jejím studentem, Christopherem. Oba jsou osamělí, byť každý svou osamělost volí z jiného důvodu a prožívá jinak. Přestože je dělí několik desítek let, něco mnohem silnějšího je spojuje – touha psát, tvořit a porozumět. Zatímco Christopher je poháněn mladistvou ambicí, Bella čelí mnohem fatálnějším a hmatatelnějším životním překážkám.

Rappova hra však není jednoduchou vztahovou konverzačkou. Silně literární text, kde postavy častokrát citují dlouhé pasáže z vlastních knih, výborně balancuje na hranici mezi fikcí a realitou. Hra tím nabírá až detektivních rozměrů, kdy se divák snaží rozpoznat co je skutečné a co smyšlené.  

Inscenačně se jedná o minimalistický prostor, který se ovšem (jak je vidno z broadwayské inscenace) dá funkčně přenést i na větší jeviště. Hra představuje ojedinělou hereckou příležitost pro starší herečku a mladého herce a to nejen v rozsáhlosti role, ale i ve výrazně literárním stylu textu. První inscenace této hry v režii Davida Cromera měla premiéru v broadwayském divadle Studio 54 v září roku 2019 a dočkala se nadšených ohlasů ze strany kritiků i diváků.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz