The Sweetest Swing in Baseball

Titul v originále: The Sweetest Swing in Baseball

Autor: Rebecca Gilman
Žánr: hra, drama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 4 ženy 5

THE SWEETEST SWING IN BASEBALL (Nejsladší odpal)

Dana Fieldingová je malířka, které se v poslední době moc nedaří – v životě osobním ani profesním. Její poslední výstava skončí neúspěchem, a navíc se s ní rozejde i přítel Roy. Prohlubující se deprese a paranoia ji nakonec dovedou až k neúspěšnému pokusu o sebevraždu, po kterém je umístěna do psychiatrické léčebny. Zde navazuje nová přátelství a společně s tím získává i novou chuť do života i do práce. K tomu ji ovšem dovede poněkud překvapivá cesta. Vzhledem k výši své pojistky je totiž nucena po uplynutí deseti dnů zdi léčebny opustit, což se pro ni stává nepředstavitelným. A proto se se svými novými přáteli – Garym a Michaelem – rozhodne situaci vyřešit tak, že přesvědčí lékaře o tom, že trpí rozdvojenou osobností. Konkrétně, že není Dana Fieldingová, ale slavný basebalista Darryl Strawberry. Její pobyt v léčebně a nově objevené „já“ se pak neočekávaně stává zdrojem inspirace, který opět oživí její umělecké ambice. O svůj um se navíc dělí i s Michaelem a Garym, kteří jí na oplátku pomáhají poznat osobnost Darryla. Danino nečekaně projevené onemocnění a její prodloužený pobyt v léčebně však nemá dlouhého trvání, protože je z ní lékaři stejně nakonec propuštěna. Obrazy, které v ní ale namalovala, jí zajistily nový úspěch a slávu, díky níž by Dana mohla být znovu pyšná na to, kým je. Dokáže to ale?

Drama nabízí pohled na váhu úspěchu a uznání v lidském životě i na hranice, které je naše psychika v krajních situacích schopna překročit. Na Danině příkladu se ukazuje, co s člověkem dokáže udělat neúspěch a nepochopení těmi nejbližšími. Její vztah s Royem se rozpadá, protože jí už nedokáže dostatečně porozumět a stejně tak je chladný i její vztah s Rhondou, majitelkou galerie, ve které Dana vystavuje. Oproti tomu se jí daří navázat blízké přátelství se dvěma pacienty v léčebně.

Silný text uznávané americké autorky, která za svou tvorbu získala již mnoho cen a v roce 2001 i nominaci na Pulitzerovu cenu za své drama The Glory of Living. Hra se v roce 2004 na jevišti uváděla například v Royal Court Theatre, kde se hlavní role zhostila Gillian Anderson.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz