The Watsons

Titul v originále: The Watsons

Autor: Laura Wade
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 7 ženy 9

7 m, 9 ž, kompars

Na scéně se odehrává klasický děj typického románu Jane Austenové: láska, peníze a dobré mravy minuciózně a občas i razantně vykreslují příběh hrdinky - nemajetné, ale vzdělané Emmy Watsonové, jíž nečekaně nabídne ruku dědic panství lord Osborne. Je to překvapivé i proto, že tento archetypální austenovský neotesaný introvert s dobrým srdcem jí nabídku učiní ještě v první polovině hry. Polichocená Emma, ač si možná lépe rozumí s reverendem Howardem, souhlasí – když tu zasáhne jako deus ex machina služebná, kterou ovšem předtím v domě Watsonových nikdy nikdo neviděl. „Ne! Nesmíte hned odpovědět, musíte si vzít čas na rozmyšlenou!“ Ukáže se, že podobu služebné na sebe vzala sama dramatizátorka Laura: přijala totiž nabídku dopsat nedokončený román legendární novelistky v jejích intencích. Emma si přece nakonec má vzít pana Howarda! Jenže postavy Jane Austenové se začnou proti Lauře i Jane bouřit a prosazovat si vlastní zájmy. Pirandellovský motiv se od kolektivních filozofických úvah o samostatném životě uměleckého díla začne postupně proměňovat až v téměř havlovské balábile možných – často až absurdních - vyústění osudů postav, vedených nejrůznějšími motivy, odkazujícími k současné psychologii. Jak ovšem drama dokončit v termínu? Poradí si s tím Laura?

Inscenace duchaplné komedie v produkci známé Menier Chocolate Factory měla premiéru na chichesterském festivalu v roce 2018. V květnu 2020 se již podruhé vrátí na West End (Harold Pinter Theatre).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz