Things I Know to be True

Titul v originále: Things I Know to be True

Autor: Andrew Bovell
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 4 ženy 2

Australanka Rosie prožívá svůj rok svobody mezi maturitou a nástupem na univerzitu v Berlíně. Nečekaně se ale domů do Adelaide vrátí už po třech měsících a její matka Fran hned uhodne, co se stalo. Rosie prožila první velké milostné zklamání a vrátila se tam, kde je milována. Do několika minut se kolem ní shromáždí celá její rodina, rodiče - penzionovaný dělník v automobilce Bob a zdravotní sestra Fran -, provdaná sestra Pip i oba zatím svobodní bratři Mark a Ben. Během celého dalšího roku ale sledujeme, jak se toto její šťastné rodinné zázemí doslova rozpadá. Pip se rozhodne přijmout nabízené skvělé místo v Kanadě a na rok opustit svou rodinu. Brzy se ukáže, že Fran měla opět pravdu, když ji podezírala z jiných motivů. Pip opustila především svého vzorného manžela pro osudový vztah se ženatým mužem. A Fran se z jejího dopisu dovídá, že jedním z důvodů, proč tak Pip učinila, je vzpomínka na okamžik, kdy jako malá zjistila, jak nešťastná je v manželství její matka… Mark se před nedávnem rozešel po pětiletém vztahu se svou přítelkyní. A je to opět Fran, kdo tuší, že něco není v pořádku. Připravuje manžela Boba na to, že jim syn chce nejspíš sdělit, že je homosexuál. Ben před Markem zažertuje, že je připravený na všechno, snad až na možnost, že se Mark chce stát ženou. Přesně o to ovšem jde. Ukáže se však, že je to spíše Ben, kdo se s touto skutečností smíří dříve, Fran zůstává zklamaná a neústupná. A Mark odjíždí do Sydney za svým snem stát se Miou.

Další ránu rodičům zasadí Ben. V bance, kde pracuje, zpronevěří při bankovních převodech čtvrt milionu dolarů, aby se příjmy vyrovnal svým přátelům z lepších rodin. Po prvním šoku mu Fran nabídne své životní úspory, kterými může zahladit svůj podvod. O těchto úsporách ale Bob nic nevěděl. Jak to, že měla Fran takovou potřebu zajistit se pro případ, že by jejich manželství skončilo? Pravda o jejich vztahu je složitá a bude třeba se s ní i s odchodem dětí a ztrátou dosavadního smyslu života vyrovnat. Bude na to dost času a prostoru, z domu totiž nakonec odchází i Rosie, vybrala si univerzitu ve stovky kilometrů vzdáleném Brisbane. Teď je ale Fran hlavně ze všeho unavená, jedinou vzpruhou je pro ni myšlenka, že přeorganizuje celou zahradu. Únava je ale silnější a vybere si svou daň.

Katalog zklamání, kterým si ústřední pár čerstvých šedesátníků prochází, se zdá být extrémní, ale dobře zachycuje obrat ve vnímání smyslu života, kterým prochází mladší generace, obrat směrem k hledání identity a individuálního štěstí. Jako by se to, co se v sobě minulé generace snažily potlačovat, prodralo na povrch a s větší či menší intenzitou explodovalo. Jakkoli je tradiční rodina jistotou a útěchou, nebezpečná svoboda je stále lákavějším cílem.

Hra, která tak navazuje na téma předešlého Bovellova světového hitu Až ustane déšť si odbyla premiéru v roce 2016 ve Státním divadle Jižní Austrálie v Adelaide v koprodukci s britským souborem Frantic Assembly, který ji v témže roce přenesl na program festivalu v Chichesteru a britské turné. Úprava pro americká divadla se hrála poprvé v roce 2019 v Milwaukee Repertory Theater.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz