This Is How It Goes

Titul v originále: This Is How It Goes

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 1

Neil LaBute (USA)

THIS IS HOW IT GOES (TAK TO CHODÍ)

2 m, 1 ž

Nová hra dramatika a scenáristy Neil LaButeho (u nás známý hrami Tvar věcí a Trůn milosrdenství) je podle kritiky jakýmsi intelektuálním cvičením na téma mezilidských vztahů, ve stylu detektivky, kde jsou nám nabízeny pohledy z různých stran a je jen na nás, jak celou věc pochopíme. Jde tu o banální trojúhelník s jednou ženou a dvěma muži? Jde tu o podraz? Či o vypracovanou analýzu rozpadu jednoho manželství? Nebo jde spíše o úvahu nad předsudky, které jsou v nás tak složitě zakódovány, že se jich nelze zbavit? Je to o tom,že si okolnosti, do nichž se dostáváme, přizpůsobujeme svému vidění světa? Je to příběh o začátku a konci manželství mezi krásnou bílou dívkou a úspěšným bohatým černošským atletem, jejichž láska ze střední školy vyústí v manželství, které nemá budoucnost? A kromě toho je to také příběh vypravěčovy cesty k zralosti (dospělosti) prostřednictvím zkušenosti tlustého chlapečka, který byl terčem vtípků a který mohl jen snít o tom, že by si dal schůzku s krásnou dívkou jako Belinda.

Struktura příběhu se dělí na dvě základní polohy. Vypravěč komunikuje s publikem a vypráví mu svůj příběh setkání s někdejší spolužačkou, události komentuje ze svého pohledu. Druhou rovinou je naše přímá spoluúčast na událostech, které se dějí - a jsou viděny z různých pozic. Na konci vyprávění si ovšem vůbec nejsme jisti, co je pravda a co bylo vybájeno a přidáno protagonisty.

Po dvanácti letech se vypravěč vrací do rodného města, a setkává se tu se spolužačkou Belindou, která se mu líbila ještě na střední škole. Z jejich náhodného hovoru vyplyne, že Belinda si vzala úspěšného spolužáka ze střední školy, kterého znal i vypravěč, a má s ním malého syna. Belinda mu nabídne, že by u nich prozatím mohl bydlet, v jakémsi improvizovaném pokoji pro hosty. V další scéně se seznámíme s Belindiným manželem. Je to černoch Cody, bohatý, úspěšný sportovec a obchodník. Cody ztropí v restauraci scénu a nařkne personál z předsudků. Vůbec se Cody projevuje vůči bílým jako rasista, mnohem více než oni. Vypravěč se sbližuje s Belindou, a je zřejmé, že její manželství s Codym je dosti problematické. Dále jsme ale svědky toho, že vypravěč se schází s Codym, a pochopitelně, že celá akce svedení Belindy byla vlastně naplánována, ba přímo objednána Codym. Cody by se totiž rád své manželky zbavil, ale nechce být původcem rozchodu, a proto zařídí, aby ona odešla od něj. Jak to vlastně celé je? Vypravěč nakonec končí s Belindou, a vztah je pro něj naplňující, říká, že vlastně toho Codyho neměl nikdy rád, a Belindu vždycky chtěl, což se mu náhodou podařilo. U Belindy ale není jisté nic, jak to vlastně bylo - dovtípila se nakonec, že se na ní domluvili a bere to pragmaticky, nebo shodou náhod šlo všechno tak, že se nakonec jsou všichni cítí vysvobozeni?

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz