Thom Pain

Titul v originále: Thom Pain

Autor: Will Eno
Žánr: monodrama
Překladatel: Blanka Křivánková
Jazyk: čeština
Postavy: muži 1

Will Eno (USA)

THOM PAIN - NA MOTIVY NIČEHO

z angličtiny přeložila Blanka Křivánková

1 m

Monodrama, v němž se protagonista prostřednictvím vzpomínek na různá období života vyrovnává s krizí středního věku, se zklamáním, ztrátou a nesplněnými touhami. Na povrch se dostávají jak emoce související se ztrátou oblíbeného psa v dětství, tak emoce doprovázející odchod milované ženy, a tyto dva proudy se během monologu prokládaného surealistickými obrazy, černým humorem i drsnými slovními výpady vůči divákům prolínají i zaměňují. Divák je důležitou součástí Painovy až místy nepříjemně terapeutické a často melodramaticky laděné zpovědi, stává se vrbou, nechtěným rukojmím jeho sdílené bolesti i obrazným fackovacím panákem.

Hra byla ve světové premiéře uvedena v roce 2004 v Pleasance Theatre na festivalu v Edinburghu, kde získala cenu First Fringe, krátce nato se přesunula do londýnského Soho Theatre. Americká premiéra se uskutečnila v únoru 2005 v off-broadwayském DR2 Theatre s Jamesem Urbaniakem v titulní roli a v režii Hala Brookse. V tomtéž roce bylo drama také jedním ze tří finalistů Pulitzerovy ceny.

Will Eno (1965) je americký dramatik, kterého kritik New York Times Charles Isherwood po uvedení Thoma Paina nazval “Samuelem Beckettem generace Jona Stewarta”. Velmi pochvalně se o něm vyjádřil i Edward Albee. Kromě off-Broadwaye a Londýna uvedly jeho hry i scény v Berlíně, Sydney a Sao Paolu. Mezi jeho další dramata patří například Tragedy: a tragedy, The Flu Season, Kid Blanco, King: a problem play a nedávná adaptace Peera Gynta.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz