Three Changes

Titul v originále: Three Changes

Autor: Nicky Silver
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 2

Nicky Silver (USA)

THREE CHANGES (TŘI ZMĚNY)

3 m, 2 ž

Atraktivní Laurel (38) a obchodník Nate (43) spolu žijí v poklidném bezdětném manželství.

Natův bratr, charismatický Hal (45) dlouhou dobu úspěšně psal scénáře pro televizi, byl známá osobnost, ale pak náhle na tři roky zmizel. S bratrem se nestýkal zhruba od chvíle, kdy v šestnácti odešel z domova. Když se jednoho dne vrátí do města, Nate ho pozve na večeři. Po jídle, už trošku napitý, se Nate svěří, že vždycky bratrovi trochu záviděl úspěch. Hal na oplátku, že jemu záviděl rodinné zázemí a děti. Když Laurel řekne, že několikrát o dítě přišla, Hal opáčí, že každý člověk má svoji tragédii. Nate se velice sarkasticky zajímá o tu jeho.

Hal se nakonec přizná, že ačkoliv měl všechno, na co pomyslel, dlouhou dobu se utápěl v pocitu, že to, co vytváří, jsou jenom zbytečné kraviny. Pil, bral drogy a o všechny peníze přišel. Poté, co okradl patnáctiletého feťáka o heroin, se pokusil o sebevraždu. Byl úplně na dně, smířený se smrtí a náhle pro sebe objevil Boha. Tři roky strávil na misii, kde se ho ujali. Protože momentálně nemá kam jít, zůstává na gauči v bytě svého bratra a jeho ženy a snaží se znovu psát.

Nate doma předstírá, že musí zůstávat dlouho v práci. Místo toho se již pár let schází se Steffi. Aby nedošlo k prozrazení jejich vztahu, odmítá s ní chodit na veřejnost a jde mu vlastně jen o sex. Steffi by ráda něco víc a na Laurel žárlí.

Mezi Halem a Laurel je cítit silná náklonnost.

Jednoho dne si Hal přivede domů Gordona, mladého milence, momentálně bezdomovce, se kterým se seznámil. Nacvičí spolu vyprávění Gordonova "životopisu", tak aby vypadal politováníhodně a manželé jej nechali u sebe. Záměr se povede. Laurel je v nové situaci velice spokojená, spolubydlícího si oblíbila a v bytě je živo. Připadá jí, jako by konečně měla kompletní rodinu.

Nate je naopak nervózní, začíná ho bolet hlava, musí nosit brýle a jednoho dne se pokusí oba muže z bytu vyhodit. Mezi bratry dojde k šarvátce. Hal, který stejně nemá co ztratit, bratra přiškrtí kravatou a oznámí mu, že s Gordonem zůstávají, ať chce, nebo ne.

Mezi prvním a druhým dějstvím uběhne sotva pár týdnů. Hal má svoji knihu už skoro hotovou, inspiraci čerpal i z postav, se kterými sdílí byt. Gordon před pár dny zabil v parku starou paní a sebral jí peněženku. Manželé Laurel a Hal o tom samozřejmě vůbec nevědí.

Laurel se vrací domů úplně promočená a s katalogem cestovní agentury v ruce. Ráda by odjela s manželem k moři na dovolenou. Nate vypadá čím dál hůř, v noci nemůže spát a volno by si zasloužil. On se však vrací domů se zprávou, že ho vyhodili z práce. Zůstává doma - ztratil veškerou kuráž a energii, válí se v posteli, nemyje se a nepřevléká z pyžama.Uklidňuje ho jenom třídění různobarevných knoflíků, které mu Laurel každý den, před odchodem do zaměstnání, rozsype po posteli.

Jednou uprostřed noci přijde Nate za Halem, který pracuje na své knize. Potichu si povídají, aby nevzbudili Laurel, Gordon je kdesi venku. Mluví o Natově skleslosti, nespavosti. Nate vzpomíná na dětství a na to, že odjakživa byl Hal ve všem lepší než on.

Dopoledne přijde Nata navštívit Steffi, nešťastná a plná obav, že se jí dlouho neozval. Při rozhovoru s Gordonem předstírá, že bývala Natovou asistentkou. Je nervózní a trošku se zklidní, až když začne vyprávět o kosmetických přípravcích. Hal přivádí Nata, který je sice stále v pyžamu, ale oholený a učesaný. Tváří se opuštěně a poraženecky. Když zůstanou o samotě, Steffi mu vyčítá měsíční nezájem, snaží se vzbudit jeho žárlivost vyprávěním o jiném muži, ale nakonec přiznává, že se jí stýská. Nate je lhostejný. Vrací se Laurel a Steffi potkává na odchodu mezi dveřmi.

Dojde k hádce kvůli Natově nevěře, jež Laurel beztak tušila. Hal navrhne Natovi, že by to měl být on, kdo odejde z bytu, když ho Laurel opustí. Nate pojme podezření, že jeho bratr schválně zinscenoval setkání jeho ženy se Štefci, a začne se s ním prát. Až Gordon je od sebe odtrhne.

Nate si přes pyžamo bere normální oblečení a jde po dlouhé době ven. Protože je nabalený a je mu horko, míří k podzemní dráze, kde je chládek. Cestou si, aniž by to tušil, povídá pro sebe. Pak zjistí, že si stále dokola opakuje větu - jsi v bezpečí, jsi v bezpečí. A to i ve chvíli, kdy padá pod projíždějící vagón metra.

Po mnoha týdnech odcházejí Laurel, Hal a Gordon z bytu na jakousi akci spojenou s úspěchem Halovy knihy a vypadají a chovají se jako kompletní rodina.

Nicky Silver je zkušeným americkým dramatikem (mj. hry Fat Men in Skirts, The Eros Trilogy, The Food Chain).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz