Three Days of Rain

Titul v originále: Three Days of Rain

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 1

Richard Greenberg (USA)

THREE DAYS OF RAIN

2 m, 1 ž

Hra pro tři herce, kteří v prvním dějství představují postavy Walkera a jeho sestry Nan Janewayovy a jejich společného přítele Pipa Wexlera a ve druhém dějství představují postavy jejich rodičů v témže věku, Neda a Linu Janewayovy a Thea Wexlera, který byl Nedovým společníkem. Konfrontuje představy dětí o rodičích, o jejich manželství, jejich talentu a životě s realitou.

Sourozencům Nan a Walkerovi zemře otec, slavný architekt Ned Janeway. Walker nepřijde otci na pohřeb a zmizí. Jeho rodina o něm nemá žádné zprávy. Sestra Nan si dokonce najala soukromého detektiva, aby zjistil, kde Walker je. Bratr se ukáže až za rok. Po příjezdu z Toskánska se nastěhuje do bytu, kde před třiceti lety žil jeho otec, a celou dobu si byt držel, aniž by o tom rodina věděla. Walker tu najde pod matrací otcův deník. Ned nikdy moc nemluvil, a tak Walker doufá, že z deníku konečně odhalí nějaké otcovo tajemství, nebo že ho pochopí; ale jenom ho matou zápisky jako Tři dny deště, které se mu zdají banální a nicneříkající.

Společně se sestrou a Pipem, synem otcova společníka Thea Wexlera, mají schůzku u právníka, aby dojednali dědické řízení. Walker s Nan očekávají, že po otci zdědí dům obrovské umělecké i peněžní hodnoty, který postavil. Walker sestru žádá, aby mu prodala svůj díl; chce v domě bydlet. Od právníka se však dozvědí šokující informaci, že otec odkázal dům Pipovi Wexlerovi. Walker to nechápe a snaží se najít odpověď v deníku. Podle zápisků se domnívá, že dům je vlastně Theovo dílo, že Theo Wexler dům vymyslel a navrhl, a Ned byl pouhou výkonnou částí jejich autorské dvojice.

Druhé dějstí nás přenese o třicet let zpátky, do doby, kdy Ned a Theo projektovali dům, a Ned začal žít s Linou, matkou Nan a Walkera. Okolí bere Thea jako toho talentovanějšího z dvojice architektů, ale Theo není schopný dům navrhnout. Všechno, co nakreslí, jsou kopie. Jednoho dne na sebe ve městě náhodně narazí Theova přítelkyně Lina a Ned. Oba promoknou na kůži a Ned pozve Lin k sobě, aby se usušila. Nakonec spolu stráví celý den a zamilují se do sebe. Lina povzbudí Neda, aby dům zkusil navrhnout on. A tak je výsledné dílo prací výhradně Neda.jabo

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz