Through a Glass Darkly

Titul v originále: Through a Glass Darkly

Autor: Jenny Worton, Ingmar Bergman
Žánr: dramatizace
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 1

Ingmar Bergman (Švédsko)

THROUGH A GLASS DARKLY (SÅSOM I EN SPEGEL – JAKO V ZRCADLE)

3 m, 1 ž

scénář - dramatizace

Jde o typicky bergmanovskou, temnou látku. Příběh popisuje selhání otce-spisovatele, který po smrti své maniodepresivní a posléze schizofrenní ženy odjel do Švýcarska. Jeho dcera Karin se vdala, začínají se u ní projevovat tytéž příznaky jako u matky. Její muž je o mnoho let starší. Během děje dcera svede svého bratra a definitivně se propadne do schizofrenie poté, co se rodina sejde na oslavě na jednom ostrově a manžel, otec a bratr Kariny se radí, jak Karině, jež na ostrov přijela po hospitalizaci v léčebně, pomoci.

Film z roku 1961 získal v roce 1962 Oskara (kromě něho ještě dva jeho filmy – v roce 1961 Pramen panny a v roce 1984 Fanny a Alexandr). Slavný režisér byl také v letech 1960 – 1966 ředitelem stockholmského divadla Royal Dramatic Theatre a Through a Glass Darkly byl dlouhou dobu jediným jeho filmem, u kterého autor povolil jevištní adaptaci.

Světová premiéra jevištní adaptace proběhla ve Velké Británii (divadlo Almeida, divadelní adaptace Jenny Worton) v létě 2010.

Scénář máme k dispozici v anglickém překladu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz