Ticho

Titul v originále: Ticho

Žánr: hra
Jazyk: slovenština
Postavy: muži 2 ženy 2

Roman Olekšák

TICHO

2 m, 2 ž

Komorní hra pro čtyři herce soustřeďující se na rodinné vztahy. Konstatuje jejich neutěšenost, nepřeklenutelné propasti nepochopení mezi lidmi, kteří by si měli být nejblíž.

Při sváteční večeři při příležitosti Otcových narozenin se po delší době setkávají rodiče se svou dospělou dcerou. Ta přijde i se svým bývalým přítelem, se kterým se - jak se ukáže - po čase opět dali dohromady. Setkání předcházejí i provázejí permanentí větší či menší nedorozumění a averze plynoucí z tradičních rodinných neshod (návštěva nepřijde včas - uražen je Otec, Matka připraví výjimečná jídla jako maso s mandlovou omáčkou - uražena je Dcera, že si Matka nepamatuje, že nejí maso a na mandle má alergii). Během přístolní konverzace u večeře Dcera oznámí, že bude mít dítě, Otec reaguje mlčením a Matka se snaží udržet dobrou náladu a souhlasit se vším, i s tím, že s Mužem budou prozatím žít odděleně. Dcera ale za Matčiným souhlasem vidí nedůvěru a Matka Dceři vyčte sobectví a bezhlavou zbrklost. Muž s Otcem zatím vedou poklidné rozhovory vzdálené sporným tématům - Muž chválí květiny, kterým Otec věnuje většinu času, a vzpomíná s ním na to, jak se v dětství hádal se svou matkou, když nechtěl nosit čepičku proti slunci. Otec s ním řeší svůj problém, že mu sousedovy slepice chodí klovat jeho květy. Muž navrhne vysvětlení, že je to proto, že ho mají rády a tím, že mu škodí, si vynucují jeho pozornost (zřejmě paralela se vztahy mezi postavami). Následuje citový výlev mezi Dcerou a Mužem a naopak chvilka porozumění mezi Matkou a Dcerou. Pak odejdou, vztahy se nezměnily, nezhoršily ani nezlepšily.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz