Tie Break

Titul v originále: Tie Break

Autor: Charles Lewinsky
Žánr: komedie
Jazyk: němčina
Postavy: muži 2 ženy 2

Charles Lewinsky (Německo)
TIE BREAK (ZKRÁCENÁ HRA)

2 m, 2 ž

komedie v 9 obrazech

Manželský pár ve vztahové krizi si na radu terapeutky pronajme v odlehlých horách chatu, kde se manželé mají dle připraveného seznamu vžívat do různých rolí a tak k sobě opět nalézt cestu. To jde špatně – nejenom proto, že takováto cvičení z principu nejsou snadná. Hlavním kamenem úrazu je skutečnost, že manželé – aniž by to tušili – nejsou na své samotě sami. Jako nezvaní a pro manžele neviditelní hosté jsou totiž přítomni ještě dva andělé strážní. A ti se věnují své zcela jiné agendě.

Andělem strážným se člověk stane tak, že se v životě dopustil půl napůl dobrých i špatných skutků, takže nebeský soud nedokáže určit, zda patří do nebe, či do pekla. Taková individua se dostanou do tie breaku: jsou vysláni jako andělé strážní na záchrannou misi a dle toho, jak jsou úspěšní, očekávají příslušný rozsudek.

Věc má ale háček: u nebeského soudu panuje byrokratický zmatek, a tak andělé nevědí přesně, co se od nich vlastně čeká. A navíc každý z nich sleduje svůj vlastní zájem: on, po přepadení banky smrtelně raněný malý gauner, chce jen jedno – neskončit v pekle. Zatímco ona, již přes sto let mrtvá prostitutka, chce co nejdéle zůstat v neutrálním prostoru tie breaku. Jak říká, v pekle je to nepříjemné a v nebi je nuda.

Stmelit manželství je samo o sobě náročná věc. A pokud se do toho vměšují neviditelné síly, je situace téměř beznadějná. Přesto se vše nakonec podaří, i když jen proto, že andělé strážní nehrají v tie breaku podle pravidel…

Hra měla premiéru v roce 2009 ve Winterthuru. Autor napsal i další hry a romány, z nichž se s největším úspěchem setkal román Gerron (česky Mladá fronta, 2015) popisující v jedné linii předválečný život úspěšného německého židovského herce Kurta Gerrona, ve druhé pak jeho dramatické finále mezi Terezínem a Osvětimí.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz