Time to Kill

Titul v originále: Time to Kill

Autor: Rupert Holmes
Žánr: dramatizace
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 14 ženy 3

John Grisham, Rupert Holmes (USA)

A TIME TO KILL (ČAS ZABÍJET)

14 m, 3 ž

dramatizace

Příběh Afroameričana, kterému dva běloši znásilní a téměř zabijí desetiletou dceru se dočkal již několikáté adaptace. Carl Lee Hailey zabije násilníky, kteří zmrzačili jeho dceru, a sám tak musí sedět ve stejné soudní místnosti, ve které před tím seděli oni. Zastupován mladým advokátem Jakem Brigancem očekává prostý Carl Lee krátký soudní proces, který nakonec vyústí v rozhodnutí o jeho nevině. Soudní proces však probíhá v malém městečku v Mississipi, kde stále převládají rasistické rozdíly mezi černými a bílými. Do procesu se začne negativními výhružkami zapojovat i Ku-klux-klan. Připravenému a schopnému Jake Brigance se musí potýkat s dalšími a dalšími překážkami, které jen těžko dokáže překonávat.

Hra popisuje nejen příběh obžalovaného Carla Lee Haileyho a jeho rodiny, ale zároveň i všech, kteří se jakýmkoliv způsobem podílejí na jeho soudním procesu. Jeviště je soudní síň a diváci jsou porota, ke které se obhájce Jake Brigance i prokurátor Rufus Buckley obracejí.

Po dramaturgické úpravě na naše poměry (porota, černí vs. bílí) by tato poutavá hra mohla jistě svým tématem rezonovat i na našich scénách.

Jde o adaptaci knihy od Johna Grishama z roku 1989, podle které byl už v roce 1996 natočen film (režisérem Joelem Schumacherem) s Matthew McConaugheym a Samuelem L. Jacksonem v hlavních rolích. Jako divadelní hra mělo premiéru v roce 2011 v Arena Stage ve Washingtonu, o dva roky později už na Broadwayi (v Golden Theatre).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz